Väčšina ľudí ani netuší, kde v tele sa nachádza a na čo presne slúži. Uvedomia si to až vo chvíli, keď s ním začnú mať problémy. A to zvyčajne nie je sranda, lebo pri chorobách pankreasu môže ísť o život. Nielen v prípade obávaného karcinómu, ale najmä pri ňom.
Pankreas nie je orgán, ktorým by sa – na rozdiel od srdca či žalúdka – oháňali básnici či iní umelci. S výnimkou jedného. Maďarský spisovateľ Péter Esterházy o ňom napísal román. Presnejšie, o spolužití s ním po tom, čo sa „pokazil“. A nazval ho príznačne: Pankreasník.
„Už mi padajú, bezpochyby. Ráno mi ich v hrebeni zostáva veľa, priveľa. A stále mám nejaký ten vlas – na tvári, na košeli. Natiahli mi na posteľ čerstvú, naškrobenú, onkologickú bielizeň. Som zdvorilý a priateľský – ale fakt. Každý deň trocha pohybu, stacionárny bicykel alebo chôdza, ale včera skôr prechádzka. Trápi ma, aká osamelá môže byť tam v mojich útrobách. Pritom je to poriadny sex, dokonalé splynutie, nevedno, kde som ja a kde už ona. A som ja a je ona. Som Jaona. Ibaže o svojej novej podstate veľa neviem.“
My sa však budeme týmto orgánom a jeho vplyvom na náš život zaoberať podstatne prozaickejším spôsobom.
Malý, ale šikovný
Svojou stavbou je podobný slinným žľazám – aj preto sa po starom nazýva slinivka brušná – a z väčšej časti sa skrýva za žalúdkom.
Je to vyslovene malý orgán, u dospelého jedinca meria zhruba pätnásť centimetrov, a napriek tomu plní v organizme hneď dve úlohy: jednak produkuje veľmi silné tráviace enzýmy potrebné na úplné rozloženie potravy na jednotlivé živiny (cukry, bielkoviny, tuky) a jednak vytvára hormóny inzulín a glukagón, ktoré majú na starosti správne hospodárenie s hladinou krvného cukru v tele.
Len čo vložíme jedlo do úst, začne pankreas vyrábať bezfarebnú zásaditú pankreatickú šťavu. Langerhansove ostrovčeky, čo sú krvou bohato zásobené zhluky buniek, ktorých je v pankrease okolo milióna, sa skladajú z buniek B, vytvárajúcich inzulín, a buniek A, ktorých produktom je glukagón.
Keď prijmeme potravu, dôjde k vzostupu hladiny cukru v krvi, čo je signál pre bunky B, aby začali vylučovať inzulín. Ten sa podieľa na vstrebávaní glukózy do buniek a udržiavaní normálnych hodnôt.
Bunky A sa dostanú k slovu v prípade, že sme zanedbali jedlo, cítime hlad a chýba nám energia, napríklad po náročnom fyzickom výkone. Bunky A sa aktivujú a začnú vylučovať glukagón, ktorý sa podieľa na premene glykogénu na glukózu a naše bunky tak dos...
Zostáva vám 85% na dočítanie.