Flickr
StoryEditor

Temná stránka bylinnej medicíny. Kyselina, ktorá spôsobuje rakovinu

27.10.2017, 00:01
Autor:
sansan
Kyseliny aristolochové a ich deriváty sa vo veľkej miere podieľajú na vzniku rakoviny pečene na Taiwane a v celej Ázii.

Kyselina aristolochová, rastlinná zlúčenina, ktorá sa nachádza v mnohých tradičných liekoch, bola predtým spojená so zlyhaním obličiek, rovnako ako s rakovinou močového traktu. Vzhľadom na tieto známe toxické účinky boli v niektorých krajinách obmedzené alebo zakázané bylinky obsahujúce túto zlúčeninu, ktoré sú však stále dostupné na internete, píše magazín Science.

Analýzou početných vzoriek z Taiwanu a iných krajín v Ázii a inde, sa najnovšie preukázali účinky kyseliny aristolochovej v hepatocelulárnom karcinóme, čiže primárnom nádore pečene. Patrí medzi jeden z celosvetovo rozšírených karcinómov. Autori ukázali, že používanie tohto lieku je naďalej rozšírené v Ázii a najmä na Taiwane a zdá sa, že zvyšuje riziko rôznych typov rakoviny.

Mnohé tradičné liekopisy zahŕňajú vlkovec obyčajný (na fotografii) a príbuzné rastliny, ktoré obsahujú nefrotoxíny a mutagény vo forme aristolochových kyselín a podobných zlúčenín. Kyselina aristolochová sa podieľa na viacerých typoch rakoviny, niekedy s veľmi vysokou mutačnou záťažou, najmä pri uroteliálnom karcinóme  horného močového traktu.

Stopy sa našli aj v Európe

Zlyhania obličiek a karcinóm vplyvom tejto kyseliny prevažujú na Taiwane, ale ich úloha v hepatocelulárnych karcinómoch zostáva nepreskúmaná. Preto vedci sekvenovali celé gény 98 hepatocelulárnych karcinómov z dvoch nemocníc na Taiwane a zistili, že 78 percent z nich vykazuje charakteristický mutačný znak expozície kyseliny.

Následne hľadali jej znaky v 1400 hepatocelulárnych karcinómoch z rôznych geografických oblastí. V Číne sa našlo 47 percent, v Kórei a japonsku 13 a 2,7 percenta, a tiež 4,8 a 1,7 percenta v Severnej Amerike a Európe. 

Ešte začiatkom deväťdesiatych rokov neúmyselná liečba s bylinami obsahujúcimi kyselinu aristolochovú na belgickej klinike na zníženie telesnej hmotnosti spôsobila zlyhanie obličiek u 100 žien, pričom sa u mnohých z nich neskôr vyvinul uteroliálny karcinóm močového mechúra. Následne sa objavili ďalšie správy o zlyhaní obličiek a rakovinách v dôsledku otravy kyselinou a zistilo sa, že bola tiež zodpovedná za balkánsku endemickú nefropatiu. 

01 - Modified: 2024-09-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Dekan "pôrodnice" našich lekárov: Vieme, koľko študentov asi plánuje odísť zo Slovenska. Tvoríme príležitosti, aby zostali 02 - Modified: 2024-09-25 08:08:11 - Feat.: - Title: Prečo medicína? Lekárske fakulty aj tento rok privítali stovky nových študentov 03 - Modified: 2024-09-16 10:21:09 - Feat.: - Title: Lekár urgentu, ktorý lieta záchranárskym vrtuľníkom: Strach z lietania neodbúravajte alkoholom, chcem byť astronaut, hovorí Michal 04 - Modified: 2024-09-09 07:26:09 - Feat.: - Title: Ako lieky menia správanie: Anestéziológ vysvetľuje, aký vply má na nás anestézia či obyčajný paracetamol 05 - Modified: 2024-09-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Pribúda veľa nových pacientov s rakovinou pľúc, ktorí nikdy nefajčili. Prečo?​
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
05. október 2024 16:02