Misia Artemis chce obnoviť lety s ľuďmi na Mesiac, ale prvý človek na ňom stál už v roku 1969. v čom je výnimočná?
Zvonku sa môže zdať, že sa stále niečo kazí, ale od prvého letu na Mesiac sa technológia veľmi posunula. Novšie materiály, oveľa väčšie zapojenie počítačov, novšia konštrukcia. Aby všetky systémy fungovali pohromade, treba urobiť veľa krokov. Stále je riziko, že nejaký diel bude mať problém buď sám o sebe, alebo vo väčšom celku.
Súčasné ťažkosti boli zatiaľ často spojené s palivom, pretože sa používa tekutý vodík. Ten má síce v sebe uložené množstvo energie, ale zároveň prináša početné patálie. Musí sa chladiť na hrozne nízke teploty.
Ako dlho vlastne trvá let na Mesiac? A na Mars?
Mesiac je od Zeme je vzdialený 384 tisíc kilometrov a letí sa tam zhruba tri dni. Zato let na Mars bude trvať šesť až osem mesiacov, pretože v najbližšom bode je od Zeme ďaleko asi päťdesiat miliónov kilometrov. A zatiaľ čo na Mesiac sa dá letieť relatívne priamo, Mars sa musí akoby nadlietať, takže je tá dráha ešte dlhšia.
Naozaj sa o pár rokov dostane na Mesiac prvá žena?
Áno, plán je taký, že ako prvá na Mesiaci pristane žena, čo má symbolickú hodnotu. Splácame tým historický dlh. Zatiaľ sú naplánované tri misie. Na tej prvej, testovacej, o ktorej sme hovorili, letí plyšové hračky a figuríny vybavené zariadením na meranie radiácie a rôznych biologických funkcií.
Pre Artemis 2 sa už plánuje oblet Mesiaca s ľuďmi a Artemis 3 zahŕňa aj pristátie. Plánované časy sa posúvajú, ale podľa plánu sa tretia misia uskutoční v druhej polovici dvadsiatych rokov.
Zaujal ma efekt nadhľadu, ktorý astronauti opisujú po návrate z vesmíru. Ich pohľad na život sa zmenil, keď uvideli Zem z inej perspektívy. Ako sa to dá vysvetliť?
Vo vesmíre už bolo 574 astronautov a všetci sa...
Zostáva vám 85% na dočítanie.