Stali ste sa Vedcom roka 2019. Ako ten rok hodnotíte, aký pre vás bol?
Veľmi úspešný. Ten najlepší výsledok, z môjho pohľadu, azda nie sú ani publikácie vedeckých prác v zahraničných periodikách, ale začiatok projektu Európskej mikrokelvinovej platformy, projektu Horizontu 2020. Centrum fyziky nízkych teplôt v Košiciach sa stalo spoluúčastníkom tohto veľkého celoeurópskeho projektu.
Patríme medzi osem inštitúcií, ktoré poskytujú svoje experimentálne zariadenia vedcom z celej Európy, pričom 20 percent z celkovej alokovanej kapacity dokonca môžeme poskytnúť aj pre vedcov z celého sveta na realizáciu ich experimentov. Je to dôkaz, že výskum v oblasti fyziky nízkych teplôt na Slovensku je na svetovej úrovni. Pre našu krajinu je to veľký úspech, a keby ste sa pozreli na mapu fyziky nízkych teplôt, tak Slovensko by tam žiarilo ako superhviezda.
Skúmate fyziku nízkych teplôt. Prečo ste sa rozhodli práve pre túto oblasť?
Pretože je fascinujúca práve tým, že máte možnosť objavovať absolútne nepoznané veci. Najnižšia nami zmeraná teplota v prírode je teplota takzvaného reliktného žiarenia, čiže tej tmy vo vesmíre, na popredí ktorej svietia hviezdy. Má teplotu zhruba 2, 7 kelvina, my v ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.