Vplyvy zmeny klímy už zažívame na vlastnej koži: prichádzajú ničivé povodne a suchá, stretávame sa s extrémnymi výkyvmi počasia.
Michal Nekvasil, ktorý pôsobí ako poradca pre otázky klimatickej zmeny Európskej komisie, pre Lidovky.cz upozorňuje, že situácia je vážna, o optimizmus ale ešte neprišiel.
Posledná správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy pri OSN z augusta tohto roku ukázala, že nádej, aby sa planéta neoteplila o 2°C, stále je.
Len treba konať rýchlo, pretože k dramatickým zmenám musí dôjsť počas nasledujúcej dekády. „Máme problém, nie je ale neriešiteľný,“ verí špecialista.
Aké dôsledky má zmena klímy na naše každodenné životy?
Predovšetkým extrémne výkyvy počasia, ktoré sú z veľkej časti dôsledkom klimatickej zmeny. Povodne a suchá sú častejšie a ničivejšie ako predtým, dažde splachujú domy a vysychajú studne aj záhradky. Od 90. rokov vieme, a augustová správa OSN to len potvrdila, že medzi činnosťou človeka a dopadmi klimatickej zmeny je jednoznačná súvislosť. Riešenie klimatickej krízy teda máme, aspoň zatiaľ, vo svojich rukách.
Na pandémiu koronavírusu reagoval svet veľmi rýchlo a počas roka sa vyvinula vakcína. Ako spoločnosť prinútiť, aby podobný postoj zaujala aj v súvislosti s klimatickými zmenami?
Covid a zmena klímy majú niekoľko spoločných znakov. Oboje v nás vyvoláva pocit neistoty a ohrozuje ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.