Subjektívne máme pocit, že nepočujeme dobre, ale čo sa vlastne v ušiach „polámalo“? Prenosu impulzov do vnútorného ucha a ďalej na sluchovú dráhu bráni podľa Palenika obvykle porucha v oblasti zvukovodu a stredného ucha.
Najčastejšie je to kvôli upchatiu zvukovodu mazom či zápalom. V oblasti stredného ucha potom sluch zhoršuje prítomnosť tekutiny pri akútnom alebo chronickom zápale. Prenos zvuku je tiež narušený pri defektoch a poraneniach reťazca stredoušných kostičiek a bubienka.
„Nedoslýchavosť môže byť prevodná, keď je porušený prenos zvuku medzi vonkajším prostredím a vnútorným uchom, alebo môže byť priamo porušené vnímanie zvukových podnetov vo vnútornom uchu – v slimáku,“ hovorí pre Lidovky.cz Palenik. „Poškodený tiež môže byť aj sluchový nerv a mozgové oblasti zodpovedné za rozpoznanie zvuku a jeho porozumenie.“
Upchatý zvukovod je ešte OK
Úspešnosť liečby nedoslýchavosti závisí najmä od jej príčiny. V prípade mazovej zátky je stopercentný. Ak je strata sluchu spôsobená závažnou infekciou alebo poškodením niektorými liekmi, sú vyhliadky výrazne horšie. V niektorých prípadoch je tiež dôležitým faktorom včasnosť liečby. Čím skôr sa terapia začne, tým väčšia môže byť šanca na zlepšenie sluchu.
„Náhla strata sluchu vyžaduje včasnú lekársku pomoc v priebehu niekoľkých dní, s ohľadom na stanovenie príčiny a začatie liečby. Najmä náhle vzniknuté poruchy v oblasti vnútorného ucha sa musia liečiť neodkladne, odloženie liečby napríklad o týždne v tomto prípade môže významne znížiť jej efekt,“ upozorňuje lekár.
Postupná strata sluchu v priebehu rokov pod...
Zostáva vám 85% na dočítanie.