Ahoj, volám sa Gabor a som závislý od nakupovania klasickej hudby. Rozhodne nestaviam svoju posadnutosť na rovnakú úroveň, akú predstavujú životu nebezpečné drogové závislosti mojich pacientov. Moja závislosť v porovnaní s ich potetovanými, zjazvenými rukami nosí čipkové rukavičky na pestovaných rukách. Obe sa však trasú podobným nutkaním.
Autor týchto riadkov Gabor Maté patrí k svetovo najuznávanejším odborníkom v oblasti závislosti. Trvalo mu mnoho rokov, kým si uvedomil, že je lekárom, ktorý potrebuje liečiť aj seba samého.
No i vďaka tomu sa jeho bádanie v tejto zložitej téme vyznačuje mimoriadnou pokorou a hĺbkou. Vo svojej knihe V ríši hladných duchov, v ktorej spája vlastné mnohoročné praktické skúsenosti so psychologickými, s neurovedeckými či so sociálnymi zisteniami v oblasti závislosti, píše okrem iného aj toto:
„Ľudia závislí od drog si bez nich nedokážu svoj život predstaviť. Vzhľadom na to, že tieto látky sú pre nich biochemickými náhradami lásky, spojenia, vitality a radosti, žiadať od nich abstinenciu znamená nútiť ich, aby sa vzdali tých zážitkov a pocitov, vďaka ktorým život stojí za to.“
Drogy síce predstavujú akýsi pomyselný vrchol závislostí, avšak na ich miesto možno pokojne dosadiť aj kadečo iné. Bliká červená kontrolka aj vo vašom živote? Aj to sa vám pokúsi odhaliť tento článok.
Každý siedmy Slovák
Nadmerné pitie alkoholu je preukázateľne spojené s asi 200 chorobami vrátane ochorení pečene, zažívacieho ústrojenstva, kardiovaskulárneho systému, psychických ťažkostí či rakoviny. Na hranici problémového pitia sa pritom podľa prieskumu nadnárodnej lekárenskej skupiny Pilulka nachádza každý siedmy dospelý Slovák.
Z dát poisťovne Wüstenrot zas vyplýva, že rastie počet pomerne mladých ľudí, ktorým diagnostikovali cirhózu pečene. Aj z tohto dôvodu stúpa počet iniciatív, ktorých cieľom je motivovať ľudí, aby alkohol na čas vysadili a čo najpoctivejšie prehodnotili, čo ich životu dáva – a berie.
Za nízkorizikové sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie považuje maximálne dvadsať gramov alkoholu denne, čiže jedno veľké pivo či dve deci vína, s aspoň dvoma dňami v týždni bez alkoholu. Hneď ako množstvo presahuje osemdesiat gramov, ide už o vysokorizikovú konzumáciu. Pokiaľ sa človek rozhodne svoje návyky zmeniť, odborníci odporúčajú mesačný model. Počas tohto obdobia ľudia zaznamenávajú momenty, ktoré pre nich boli ťažké alebo keď svoje predsavzatie porušili.
„Človek si na začiatku môže spísať, koľko alkoholu si dá priemerne za týždeň, a na mesiac skúsiť spotrebu znížiť aspoň o štvrtinu, teda uberať postupne,“ ponúka adiktológ Michal Miovský taktiku, aby zmena nebola príliš drastická. Klientov upozorňuje, že nejde len o alkohol, ale kompletnú zmenu životného štýlu.
„Ide o zásah do všetkých oblastí života vrátane toho, čo jeme a ako a s kým trávime čas. Dôležité je nájsť si pozitívnu motiváciu,“ hovorí pre magazín Pátek LN. Tou môžu byť napríklad kvalitnejší spánok a...
Zostáva vám 85% na dočítanie.