„Za fyzickú a psychickú únavu môžu dlhé zimné mesiace a biorytmické zmeny, ktoré príchod jari prináša. Dni sa predlžujú, počasie je premenlivé, ranné a popoludňajšie teploty sa líšia aj o 10 stupňov Celzia. S tým všetkým súvisia aj časté výkyvy atmosférického tlaku. Väčšina ľudí cez zimu uberá na aktivitách, prijíma menej vitamínov, nemá toľko slnečného svetla a dôsledkom potom bývajú práve symptómy jarnej únavy, kedy telu trvá oveľa dlhšie, než sa adaptuje na spomínané výkyvy a naštartuje pre teplejšie dni,“ vysvetľuje podľa portálu iDnes.cz Iva Bílková, hlavná fyzioterapeutka FYZIOkliniky.
Ženy na ňu bývajú náchylnejšie
Častejšie postihuje málo aktívnych jedincov alebo ľudí s chronickými problémami. Vo zvýšenej miere sa objavuje aj u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.
„Jarná únava je komplexný stav celého organizmu, nie je to ochorenie orgánové, a preto nie je klasifikovaná ako choroba. Existuje preto pomerne málo vedeckých štúdií, ktoré by podrobnejšie mapovali jej výskyt,“ vysvetľuje Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR.
Zmeny ľahšie znáša organizmus detí a mladých ľudí. U starších sa môže objaviť pocit únavy, nedostatok energie, malátnosť, bolesti hlavy, nesústredenosť, podráždenosť, ale aj zvýšená náchylnosť na infekcie.
Je to prechodné
Dobrou správou je, že ide o prechodný stav a prejavy jarnej únavy odznejú do jedného až troch týždňov. Ak však príznaky pretrvávajú dlhšie, môže v skutočnosti ísť o prejav ochorenia a vtedy je vhodné poradiť sa s lekárom.
Dôležité je jarnú únavu preklenúť – čím skôr bude človek opäť v kondícii, tým lepšie pre jeho duševné aj fyzické zdravie. Čo pomáha? Určite svižný pohyb na čerstvom vzduchu.
Vďaka nemu nielen doplníte potrebný vitamín D, ale prospieva aj kardiovaskulárnemu a lymfatickému systému, zlepšuje peristaltiku čriev a zvyšuje kondíciu. Tiež funguje na dobrú náladu. „To isté vie zariadiť aj vzpriamená postura tela. Ak chcete mať dobrú náladu, dávajte pozor na chúlenie v ramenách,“ radí fyzioterapeutka.
V galérii nájdete konkrétne tipy na jej prekonanie:
Autor: Marta Žigová, Zdraví