Moja cvičiteľka jogy každý rok pozoruje, ako sa jej na začiatku januára naplnia kurzy novými nadšencami. Avšak počas prvých dvoch týždňov to z nich viac ako polovica vzdá a cvičiť prestanú. Čím to je, že ľudia tak rýchlo opúšťajú svoje predsavzatia? Chýba im pevná vôľa, alebo je v tom niečo iné?
Mám pocit, že si niektoré javy vysvetľujeme príliš zložito. U niektorých z tých, ktorí odpadnú, môže ísť jednoducho len o to, že si zle vybrali a dopredu si nezistili, do čoho vlastne idú. Často je za nedodržaním predsavzatia aj prehnaný optimizmus a preceňovanie vlastných síl, ktoré nás dokážu tam, kam sme vlastne dôjsť nechceli.
Alebo sa necháme strhnúť davom a opakujeme niečo, čo možno má zmysel pre druhého, ale pre nás vôbec nie. Je kľúčové prísť vždy na kĺb vlastnej skutočnej motivácii a odhaliť, čo nás vlastne vedie napríklad k tomu, že sa už po niekoľkokrát hlásime v januári na cvičenie, ktoré vôbec do nášho života nezapadá.
Takzvaný „Deň slabej vôle“, teda deň, keď väčšina ľudí svoje novoročné predsavzatia vzdá, pripadá na druhý januárový týždeň, tretí januárový týždeň prichádza „Blue Monday“, teda najdepresívnejší deň roka. Čo je na prvom mesiaci v roku pre ľudí najnáročnejšie?
Mnohí z nás sa v januári postupne spamätávajú z napätia z vianočných sviatkov a konca roka. Na Vianoce často dochádza ku konfrontácii s nevyriešenými konfliktami v rodine, medzi partnermi, rodičmi a deťmi alebo medzi súrodencami. Nezriedka môže koniec roka priniesť problémy v práci alebo pocit opice po nevere na firemnom večierku.
Okrem toho k psychickej nepohode v januári môže prispieť aj nedostatok prirodzeného denného svetla, obdobie viróz, tlak a očakávania...
Zostáva vám 85% na dočítanie.