Čím je polymérna chémia zaujímavá?
Polyméry sú veľmi rôznorodé materiály. Od kvapalín po tuhé látky, od materiálov, ktoré sa dajú používať v kozme, až po materiály, ktorými sa dá liečiť. Ide napríklad o kozmetiku, získavanie ropy či čistej vody. Preniknutie do podstaty vedy o polyméroch nebolo úplne jednoduché, ale podarilo sa mi to a viem čítať jej jazyk. Keď človek premýšľa o veľa materiáloch, ktoré sú okolo nás desiatky rokov, ale ako vznikajú, fungujú a ako sa ich aj v prírode zbaviť, tak to stále vytvára nekonečné koleso otázok a odpovedí.
Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied, v ktorom pôsobíte, je vo svojom zameraní európskym lídrom. Na čom konkrétne so svojím tímom pracujete?
Počas prvej akreditácie, keď som ešte pôsobil ako jeho riaditeľ, bol náš ústav rozpoznaný ako líder, spolu s ďalším ústavom sme získali najvyššiu kategóriu. A počas poslednej akreditácie sme ju získali ako jediní. Takže dá sa povedať, že pracujem v ústave, ktorý si dáva snahu pracovať vysokokvalitne a porovnateľne s ostatnými pracoviskami vo svete. To je naše krédo, náš cieľ.
Čo sa týka konkrétnych tém, ktorým sa venujem, myslím, že ocenenie ESET Science Award prišlo jednak za náš súčasný príspevok, ale aj za zhruba vyše 20 rokov, v ktorých sa mi podarilo vybudovať centrum pre výskum polymérov hlavne v dvoch témach, v ktorých sme svetovo rozpoznateľní. Jednou je možná liečba cukrovky obalením funkčných pankreatických ostrovčekov. Druhou je syntéza špeciálnej skupiny polymérov, takzvaných vodorozpus...
Zostáva vám 85% na dočítanie.