Trápi ma reuma, počúvali sme od našich predkov. Dnes sa skôr sťažujeme na kĺby, kosti, prípadne svaly. Dalo by sa povedať, že bolesti kĺbov sú to, čomu hovorili naši predkovia laicky reuma? Podľa primára Interného oddelenie Krajskej nemocnice T. Baťu v Zlíne Vladimíra Kojeckého to tak je. „Slovo reuma slúžilo k súhrnnému označeniu akýchkoľvek kĺbových ťažkostí bez ohľadu na príčinu,“ vysvetľuje. „Napokon tá vtedy často ani známa nebola. Ako iný príklad môže slúžiť napríklad vodnatieľka. O čo presne išlo, môžeme v súčasnosti len hádať.“
Od detí po seniorov
Najrôznejšie reumatické neduhy sú často tzv. degeneratívnymi ochoreniami pohybového aparátu, ktoré, ako už bolo naznačené, sú viazané na vek a nikoho z nás neminú, ak sa staršieho veku dožijeme. Medzi ne patrí artróza, teda správne osteoartróza. Za reumu sa však hlavne označuje reumatoidná artritída.
Ak bývate ráno stuhnutí, už dlho vás bolia kĺby, necítite ruky alebo vám v nich brní a ste navyše málokrvní, mali by ste vyhľadať odborníka. Reumatoidná artritída je neinfekčný, autoimunitný zápal kĺbovej výstelky. Môže postihovať rad kĺbov, ale typické je symetrické postihnutie drobných kĺbov rúk, zápästia, nôh, kolien a podobne.
Kĺby sú bolestivé a opuchnuté, bolia aj v pokoji a sú veľmi stuhnuté, najmä ráno. Ochorenie je sprevádzané aj celkovými príznakmi, ako je únava a mierne zvýšená teplota. Známky zápalu je možné potvrdiť laboratórne. Choroba má tendenciu trvalo sa zhoršovať.
Zostáva vám 87% na dočítanie.