Len tak ležať na pláži je pre niekoho idyla, pre niekoho nuda priamo na neprežitie. FOTO: Pixabay
StoryEditor

To je ale nuda. Aké sú pozitíva sladkého ničnerobenia?

10.09.2022, 00:00
  • Kto sa nudí, nemá v dnešnej výkonnej spoločnosti plnej zábavy a vzrušenia čo robiť.
  • Prečo však vznikol pocit, že ničnerobenie je zlé?
  • Vzťahy, ktoré by mnohým ľuďom pripadali ukrutne nudné, majú podľa odborníkov najväčšiu šancu na úspech.

Jedným z trendov tejto doby je hlavne sa nenudiť. Za žiadnu cenu nestráviť čo i len kúsoček dňa tým, že nič nerobíme, len tak pozeráme, prevaľujeme si v hlave myšlienky, a keď tam žiadne nie sú, neprevaľujeme nič.

Nuda sa považuje za veľmi zlý stav, proti ktorému bol vyhlásený boj. Kto sa nudí, nemá v dnešnej výkonnej spoločnosti plnej zábavy a vzrušenia čo robiť.

image

Svet pravekých lovcov a zberačov: Pod vyhynutie neandertálcov sa podpísal aj spôsob ich života

Sobotné dopoludnie, tridsať stupňov, úplné bezvetrie. Kamarátka nakladá do auta dve dcérky, ktoré pôsobia len čiastočne ako živé, za ňou sa vlečie muž s tvárou bez výrazu. „Kam idete?“

„Na výlet. Dáme si nejaký hrad, ešte som sa nerozhodla ktorý. Cestou späť sa zastavíme na kúpalisku.“

„V tom teple budete chodiť po hrade? Prečo nejdete rovno niekam k vode?“

„Keď dievčatá nemajú aktivity, nedá sa s nimi vydržať.“

Muž mlčí, jeho výraz a držanie tela pripomínajú zrúcaninu, na ktorú sa práve rodina chystá vyraziť. Večer, čas návratu, vybaľovanie vecí z auta.

Muž má po chvíli chuť bilancovať deň: „Baby boli protivné, len čo sme vyšli. Na hrade hodinový rad na lístky, ďalší na občerstvenie. Kúpalisko narvaté, hluk a zmätok. Minuli sme šesťdesiat eur, vlastne neviem za čo. Vstupné, džúsiky, zmrzliny a tak. Janka trvá na tom, že musíme mať stále aktivity. Keď navrhnem, že by sme nejaký víkend len tak sedeli na terase, napustili dievčatám bazénik alebo si rozložili deky pri rieke, zásadne to odmieta, že je to nuda. Dievčatá vraj potrebujú podnety, inak by hnevali, deti treba neustále rozvíjať.“

Dotyčný, ktorý si práve unavený ľahol na terasu a to, že sa mohol kamarátom zveriť, mu evidentne prinieslo úľavu, vzápätí rozvíja debatu na tému, ako sa trávil voľný čas predtým. Všetci zúčastnení, napospol vo veku štyridsať a viac, sa zapájajú s netajeným záujmom.

Všetci zažili dobu, keď bolo normálne, že sa často nerobilo nič. Ja som trávila väčšinu prázdnin s babičkou na chate. Neboli tam žiadne deti v mojom veku. Nikam sme nejazdili, babička nemala auto, autobusová zastávka bola ďaleko.

Čo som robila? Čítala si? Kreslila? Chodili sme na prechádzky? Keď pršalo, pozerali sme televíziu, v ktorej nič nepríjemné nedávali? Zbierali sme čučoriedky? Asi...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-07 04:05:00 - Feat.: 0 - Title: Svet pravekých lovcov a zberačov: Pod vyhynutie neandertálcov sa podpísal aj spôsob ich života 02 - Modified: 2022-07-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ako sa dedí stres? Neobvyklý výskum obetí holokaustu priniesol nové zistenia
01 - Modified: 2024-11-15 06:30:00 - Feat.: - Title: Ako sa treba baviť s ľuďmi, ktorí odmietajú priznať si chybu? Ľahko môžu zaútočiť, upozorňuje psychológ 02 - Modified: 2024-11-09 23:00:00 - Feat.: - Title: Prečo sa ženám vo vzťahu vytráca libido? 03 - Modified: 2024-11-07 06:30:00 - Feat.: - Title: Štokholmský syndróm alebo láska k trýzniteľovi: Zrod psychologického fenoménu, ktorý nedáva zmysel 04 - Modified: 2024-10-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Súdna znalkyňa porozprávala o tom, odkiaľ sa v nás berie zlo, akú hru v tom hrajú gény a najmä naše matky 05 - Modified: 2024-10-11 22:00:00 - Feat.: - Title: O slobode a bolesti samovrahov: Má človek morálne právo vziať osud do vlastných a ukončiť svoj život?
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
21. november 2024 15:11