YouTube
StoryEditor

Vyhýbate sa fajčeniu, jete brokolicu, vznik rakoviny je však často len o smole, tvrdia výskumníci

23.07.2018, 00:01
Autor:
ipip
Nefajčite. Nezabúdajte na opaľovací krém. Jedzte brokolicu. Pomáha to vôbec?

Po celé desaťročia, bola verejnosť upozorňovaná na strašiaky, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny. Druhým trendom boli a stále sú rôzne druhy prevencie vo forme prírodných medikamentov. Nie je to však všetko o tom, niečomu sa vyhýbať a niečo pridávať do stravy, uvádza Bloomberg.

"Smola" na rakovinu

Podľa štúdie dve tretiny mutácií génov, ktoré spôsobujú obávané rakovinové ochorenia u ľudí, nie sú primárne poháňané faktormi prostredia, na počudovanie ani dedičnými faktormi.

Sú naopak výsledkom náhodných chýb DNA alebo replikácií, ktoré jeden z výskumníkov označil jednoducho a jasne ako - "smolu". Kým dbáme na faktory ako je rodinná anamnéza alebo zlé návyky či fajčenie, hlavnú príčinu často nevidíme alebo prehliadame.

Za vývojom a rastom rakoviny stoja vo významnej miere génové mutácie a náhodné chyby replikácie, ktoré sa vyskytujú počas normálneho bunkového delenia. Výskumníci uvádzajú, že práve oni, sú oveľa väčšími vodičmi a „škodcami“.

„Väčšinu času tieto mutácie nespôsobujú žiadnu škodu," povedal Bert Vogelstein, riaditeľ Ludwigovho strediska v rámci Centra rakoviny Johna Hopkinsa Kimmela. „Tieto mutácie sa nachádzajú v nedôležitých miestach v ľudskej DNA.“ Občas sa však vyskytnú v géne, ktorý spúšťa rakovinu a to je ´smola´."

Vzťah medzi rakovinou a normálnym delením kmeňových buniek

V USA prebehol výskum v rámci divízie biostatistiky a bioinformatiky v Centre Johna Hopkinsa, pod záštitou Vogelsteina a Cristiana Tomasettiho. Na jeho základe sa hodnotil výskyt rakoviny v 69 krajinách s celkovým počtom 4,8 miliardy obyvateľov.

Naprieč diametrálne odlišnými typmi prostredia, zistili silnú koreláciu medzi rakovinou a normálnym delením kmeňových buniek. Inými slovami, čím viackrát sa bunky v určitom type tkaniva delia v priebehu života, tým väčšia je pravdepodobnosť vývinu rakoviny. To platilo bez ohľadu na obyvateľstvo či životné prostredie.

Výskumníci prišli k zisteniam:

  • Až 66 percent mutácií, ktoré rozbiehajú rakovinové procesy, sú dôsledkom čisto náhodných chýb replikácie v priebehu času.
  • Na 29 percent mutácií vplývajú faktory, súvisiace so životným prostredím.
  • 5 percent sa odvíja od dedičnosti.

Vogelstein však uvádza ešte negatívnejšiu správu. Očakáva, že údaj o 66 percentách sa bude naďalej zvyšovať. „Ako ľudia starnú. budú sa ich bunky viac deliť, a väčšia časť mutácií bude mať vplyv práve na náhodné faktory replikácie.“

01 - Modified: 2016-06-14 10:34:02 - Feat.: 0 - Title: Jenoduchý spôsob, ako môžu ženy znižiť riziko vzniku rakoviny prsníka 02 - Modified: 2016-08-29 08:46:40 - Feat.: 0 - Title: Rakovina nie je choroba modernej doby. Našli ju na milión rokov starej kostre
01 - Modified: 2024-07-05 09:00:00 - Feat.: - Title: Mravce sú inteligentnejšie, ako sme si mysleli. Vedci zistili, že svojim zraneným druhom vykonávajú operácie aby ich zachránili 02 - Modified: 2024-07-03 09:00:00 - Feat.: - Title: Vieš, čo spája smrtiaci asteroid s fľaškou červeného? Vedci tvrdia, že vyhynutie starovekých plazov podporilo šírenie hrozna 03 - Modified: 2024-07-03 08:37:28 - Feat.: - Title: FOTO Lego predstavilo kocky vyrobené z meteoritového prachu. Pozrieť si ich môžeš aj na vlastné oči 04 - Modified: 2024-07-01 13:00:00 - Feat.: - Title: Vedci do posledného dielka rozobrali e-cigarety a vaporizéry. Toto všetko sa v nich nachádza, sú postrach pre prírodu 05 - Modified: 2024-06-29 11:42:28 - Feat.: - Title: Transplantácia geneticky upravených orgánov či širšie využívanie AI vo vede. Tieto technológie majú vyriešiť svetové problémy
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
07. júl 2024 23:04