Aké to je byť zamilovaný až po uši? A prečo je niekto po uši zadlžený? Čo znamená, že – prší, neprší, mám ťa po uši? Sú teda uši dobré alebo zlé?
Miguel de Cervantes Saavedra bol presvedčený, že „ucho je najmenej potrebný ženský orgán“. Zrejme to myslel ironicky, ale Vincent van Gogh to zobral doslova a ako je všeobecne známe, svoje ucho si dobrovoľne odrezal. Nie však celé, ale iba ušný lalôčik.
Legendy hovoria, že to urobil po hádke s priateľom Paulom Gauguinom, ktorý ho neustále ponižoval a nadával mu. Po tomto incidente trpel záchvatmi a správal sa ako šialenec, čo nakoniec vyústilo až do samovraždy.
Ucho je skrátka fenomenálny orgán, ktorému stále nie veľmi dobre rozumieme, je úzko prepojené s mozgom, no väčšinou si ho začneme všímať až vtedy, keď bolí alebo nefunguje tak, ako má.
So zápalmi bojujú deti
Najčastejším problémom, ktorý trápi naše uši, je bežný zápal stredného ucha. Spôsobujú ho vírusy alebo baktérie, ktoré preniknú do ucha z nosohltana.
Podľa hlavnej ORL lekárky v sieti Svet zdravia a ProCare Ľudmily Vasilkovej je jeho typickou príčinou zápal horných dýchacích ciest.
„Zápal stredného ucha nevzniká z vody z bazéna, keďže stredné ucho je oddelené od vonkajšieho zvukovodu blankou bubienka.“
Teória, že ide o typickú letnú bazénovú chorobu, je podľa nej chybná. „Zápaly z vody v bazéne, ktoré sú typické pre letné obdobie, sú zápalmi vonkajšieho ucha, teda zvukovodu,“ tvrdí.
„Malé deti sú na zápal stredného ucha oveľa náchylnejšie než dospelí. Je to spôsobené hlavne tvarom detskej sluchovej trubice a oslabenou imunitou. Zápal stredného ucha je vôbec najčastejšou bakteriálnou infekciou v detskom veku.“
Ak ho vaše dieťa dostane, netreba robiť paniku. Podľa štatistík sa s ním stretne každé takmer každé dieťa do veku troch rokov, približne tretina detí ho prekoná viackrát.
Treba vydržať, okolo siedmeho roku sluchová, známa aj ako Eustachova, trubica dosiahne svoju definitívnu dĺžku. V tomto veku tiež dorastá nosohltanová mandľa, ktorá tvorí ďalšiu bariéru. Zápal stredného ucha rozhodne netreba podceňovať. Najčastejšie ho sprevádza výrazná bolesť a horúčky.
„Pri perforácii bubienka, ktorá nastáva v neskorších štádiách ochorenia, aj hnisavý výtok zo zvukovodu. Vzácnejšími príznakmi sú porucha videnia, hnačka a vracanie. Je to možné vtedy, keď toxíny zápalu preniknú zo stredného ucha do labyrintu vnútorného ucha, kde je vestibulárny aparát.“
Podľa lekárky sa väčšinou zápaly vyliečia spontánne, no ak sú ťažké a opakované, môžu spôsobiť aj trvalé následky. „Ak zápal neliečime, infekcia sa môže dostať do okolia,“ zdôraznila doktorka Vasilková.
V takom prípade hrozia už vážne komplikácie ako poškodenie sluchu, rovnováhy, opuch a paralýza tvárových svalov či dokonca zápal mozgových blán alebo poruchy reči.
Väčš...
Zostáva vám 85% na dočítanie.