Pandémia neplodnosti, alebo spermagedon, ako ho odborníci nazývajú, ale nehrozí. K návratu do normálu postačí mužom čas a zdravý životný štýl. Na ten sa však nemôžu spoliehať ženy, ktoré by rozhodnutie založiť rodinu nemali odkladať.
Za polovicu problémov môže zlá životospráva
Kvalite spermií bez ohľadu na prekonanie koronavírusu prospieva dostatok energie, vitamínov C, D a E, mužských hormónov a nižšia teplota. Po dobu vývoja sú vystavené negatívnym vplyvom. Za najhoršie sa považuje zlá životospráva.
"Za polovicu problémov so spermiami môže zlý životný štýl. So závažnými poruchami, ktoré sú dané geneticky, sa stretávame len u 5 percent pacientov. Je dôležité, aby chlapcom v detstve zostúpili semenníky, a dostali sa tak mimo brušnú dutinu, v opačnom prípade dochádza k prehrievaniu spermií vnútri semenníkov," uviedol pre iDNES.cz špecialista na umelé oplodnenie z IVF Clinic Štěpán Machač.
Budúcu plodnosť svojich potomkov môžu ovplyvniť už matky. Vývoj semenníkov totiž začína už v maternici.
"V prírode a potravinách sa v dnešnej dobe nachádza väčší počet chemikálií, ktoré môžu poškodzovať vývoj pohlavných orgánov. Štúdie potvrdzujú, že ich (nechcenou) konzumáciou môže tehotná žena v priebehu tehotenstva negatívne ovplyvniť vývoj pohlavných žliaz mužských potomkov," vysvetlil Pavel Otvoril z reprodukčnej kliniky Reprofit.
Kvalita vajíčok sa ovplyvniť nedá
Na rozdiel od mužského štýlu života je pre ženy rozhodujúci čas. Pre dámy, ktoré sa chcú stať matkou, je podľa odborníkov na reprodukciu vhodné otehotnieť do 30 rokov veku.
Ženy staršie ako 35 rokov, ktoré do budúcna plánujú založenie rodiny, ale v najbližšej dobe dieťa počať nechcú, by podľa expertov mali zvážiť možnosť zmrazenia vajíčok.
"Ak u dvadsaťročných žien odoberieme desať vajíčok, je ich k oplodneniu vhodných približne osem. U štyridsaťročných žien sú to len dve," upozornil Otvoril.
S pomocou vitamínov, ako je to možné u mužov, alebo cvičením sa pritom kvalitu vajíčok ovplyvniť nedá. Ich počet je totiž daný geneticky, kvalita sa zhoršuje so stúpajúcim vekom.
"Ženy sa s celou sadou vajíčok už rodia. Vajíčka sa v priebehu ich života nedelia a nevyvíjajú. Každý mesiac ich ubúda pri ovulácii a ďalšie prirodzene zanikajú," vysvetlil Machač.