Kedy ste zažívali najväčšiu bolesť v živote? Ja viem, nie je to práve príjemná otázka. Faktom však je, že je neoddeliteľnou súčasťou nášho bytia. Má v ňom svoje pevné miesto a dôležitú funkciu.
Pozná ju dôverne naozaj takmer každý. Jednou z výnimiek je 74-ročná Joanne Cameron. Až do 65 rokov si táto Škótka myslela, že je jednoducho iba neuveriteľne šťastnou ženou vždy plnou optimizmu a s úsmevom na tvári.
Keď absolvovala operáciu ruky, lekári ju poslali domov so silnými liekmi proti bolesti a upozornili ju, že jej nemusia na tlmenie stačiť. Jo však prišla na kontrolu vysmiata s tým, že žiadne ťažkosti necíti.
Odborníci ju preto vyšetrili dôkladnejšie a zistili, že trpí nesmierne vzácnou genetickou mutáciou zvanou kongenitálna analgézia. V jej dôsledku necíti žiadnu bolesť, a to ani telesne a ani duševne. A kým mentálne jej táto diagnóza, zdá sa, prospieva, z fyzickej stránky sú prínosy diskutabilné.
Ukázalo sa totiž, že okrem iného trpí pokročilou degeneráciou kĺbov a tiež že v priebehu života utrpela viacero zlomenín, ktoré takpovediac „prechodila“. Momentálne Jo a jej gény skúmajú vedci, ktorí si sľubujú pokrok vo vytváraní tak analgetík, ako aj liekov na depresiu či iné psychické ochorenia.
Podobnú mutáciu nesie v sebe aj Nemec Stefan Betz. Na rozdiel od Jo však nezasiahla jeho prežívanie emócií, vie sa teda nahnevať, báť sa či pocítiť bolesť zo straty blízkej osoby.
O tom, aké dôsledky môže mať zdanlivo bezbolestný život, svedčí tiež prípad dvojičiek Stevena a Chrisa Peteovcov zo Spojených štátov. Steve si už ako malé dieťa odhryzol takmer štvrtinu jazyka, obaja chlapci strávili nejaký čas v náhradných rodinách, pretože si úrady pre mnohé zranenia mysleli, že ich rodičia týra...
Zostáva vám 85% na dočítanie.