Niektoré záhady ľudského tela a života pripomína magazín Víkend. V zajatí svalov, kostí, šliach, tkanív a nervov prežijeme asi osem desaťročí.
Čo bude ďalej, nikto netuší. Než umrieme, môžeme si krátiť čas doteraz nevyriešených hádankami. Tu sú tie najzaujímavejšie.
Päť otáznikov
- K čomu je slepé črevo?
Donedávna si vedci mysleli, že k ničomu - okrem toho, aby nás obťažovalo zápalom.
V roku 2016 sa zistilo, že sa v ňom v ranom detstve "školia" biele krvinky k rozpoznávaniu patogénov. Neskôr v dospelosti slepé črevo slúži ako zásobáreň zdraviu prospešných baktérií.
- Prečo máme srdce na pravom mieste?
Alebo vlastne skôr na ľavom, ako nás učili v škole. V skutočnosti je srdce pod hrudnou kosťou umiestnené skôr centrálne. Doľava vybieha ľavá, väčšia a silnejšia komora, pumpujúca krv. Zriedkavo sa narodí človek s tzv. dextrokardiou: má srdce vyvinuté zrkadlovo obrátene.
- Sme hotely mitochondrií?
Každá ľudská bunka obsahuje mitochondrie - zvláštne organely slúžiace na produkciu energie. Už dlho sa vie, že ide o pozostatky pohltených baktérií, ktoré v bunkách prežili a naučili sa s nimi spolupracovať.
Ale čo keď to bolo naopak? Čo keď si nás mitochondrie chytro vytvorili ako obrovské chodiace "hotely", kde si lebedia v stálom prostredí s prísunom živín?
- Prečo nás trápia zuby múdrosti?
"Zuby múdrosti" sa prerežú z ďasna len niektorým dospelým. Problémy s nimi má asi každý piaty človek, pritom sú nám k ničomu. Predkom slúžili k oslabeniu tvrdej nevarenej stravy.
S evolúciou sa ľudská čeľusť posledné tisíce rokov zmenšuje. Sú v tele neznáme orgány? Napriek pokroku anatómie objavy nekončia.
Vlani bola v ľudskom nosohltane vďaka výpočtovej tomografii nájdená doteraz nepopísaná slinná žľaza. Holandskí vedci ju nazvali "tubariálna žľaza" a prišli s teóriou, že uľahčuje prehĺtanie potravy.
Zostáva vám 85% na dočítanie.