MSD Animal Health predstavila kampaň Protect Our Future Too (#Protectourfuturetoo) s cieľom
zvýšiť povedomie o dopadoch zmien charakteru jednotlivých ročných období na domáce zvieratá.
Tie ohrozuje najmä teplejšia jeseň a zima, ale vplyv má aj celkové zvýšenie priemerných
teplôt.
Do kampane sa zapojilo viac ako 30 krajín z celej Európy, Severnej Afriky, Stredného
východu a Rusko.
Špecialisti zameraní na parazity, správanie zvierat a ochorenia, vedecké kapacity z 21 krajín zdieľali svoje poznatky a postrehy v oblasti štyroch kľúčových tém: zdravie zvierat, parazity, ochorenia a zmeny v správaní zvierat.
Výsledky odbornej diskusie potvrdili, že teplotné zmeny predstavujú pre domácich miláčikov výraznú zmenu sprevádzanú širokou škálou dopadov na nich samotných.
Viac kliešťov v zime
Jedným z dôsledkov je zvýšený výskyt parazitov, predovšetkým kliešťov, ktoré sú schopné prežívať dlhšie a byť aktívnejšie vďaka čoraz teplejším podmienkam.
Profesor Łukasz Adaszek z Univerzity biologických vied z poľského Lublinu poznamenáva: „Meniace sa klimatické podmienky vedú k tomu, že rôzne, aj nové druhy kliešťov, sa objavujú v oblastiach, kde sa predtým nenachádzali a ich aktivita sa rozširuje.“
Profesor MVDr. David Modrý, PhD. z brnianskej Veterinárnej a farmaceutickej univerzity a z Biologického centra Akadémie vied zase dopĺňa: „Zmeny klímy spôsobujú významné rozdiely v sezónnosti prenášačov ochorení.
Sami z vlastnej skúsenosti vieme, že kliešte sa nikdy nevyskytovali počas zimného obdobia. Dnes sa s kliešťom obyčajným, ako aj s pijakom lužným môžeme stretnúť v podstate od predjarných mesiacov až do konca novembra, posledné roky dokonca aj počas Vianoc.“
Majitelia majú pocit, že nevedia o rizikách
Podľa tvorcov kampaňe Protect Our Future Too je práve teraz ten správny čas, aby sme zvieratám zabezpečili ochranu a bezpečnosť.
Na zistenie aktuálnej miery informovanosti o tejto téme bol medzi majiteľmi zvierat a veterinárnymi lekármi uskutočnený prieskum.
Kľúčovým zistením je fakt, že iba 20 percent slovenských a celkovo 33 percent európskych respondentov sa domnieva, že je oboznámených s rizikami, ktoré pre domácich miláčikov predstavuje zvyšovanie teplôt a vlhkosti.
Profesor Richard Wall, profesor zoológie na Univerzite v Bristole, vysvetľuje: „Blchy a kliešte sú nesmierne senzitívne aj na malé zmeny teplôt a vlhkosti, takže sezónne zmeny a výkyvy počasia majú veľký vplyv na výskyt a aktivitu týchto živočíšnych druhov.“
Keďže kliešte predstavujú priamu hrozbu pre zdravie domácich miláčikov, kvôli vyšším teplotám je ich ochrana pred problémami s tým spojenými dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
Asi 41 percent majiteľov domácich zvierat na Slovensku sa necíti dostatočne informovaných o rizikách, ktoré kliešte a iné parazity predstavujú.
V tej súvislosti sa tiež zistilo, že 40 percent slovenských majiteľov psov a mačiek neposkytuje zvieratám celoročnú antiparazitárnu ochranu. Z nich potom iba 20 percent chráni svoje zviera na jeseň, ale iba 1 percento aj počas zimy.
Ochrana po celý rok
Vzorku opýtaných tvorilo 3 711 veterinárnych lekárov a 751 zdravotných sestier. Anketa pre majiteľov domácich miláčikov vygenerovala 201 893 odpovedí a uskutočnila sa prostredníctvom online hlasovania otvoreného pre širokú verejnosť na sociálnych sieťach (Facebook a Instagram).
Prieskumy verejnej mienky sa konali v Európe, Rusku, severnej Afrike a na Strednom Východe, v období od februára do júna 2020.
Na ochranu svojho domáceho miláčika pred chorobami, prenášanými blchami a kliešťami, je dôležité používať antiparazitárnu ochranu po celý rok.
Spýtajte sa svojho veterinárneho lekára na spôsoby ochrany pred vonkajšími parazitmi a pre viac informácií navštívte www.protectaourfuturetoo.com/sk/