„Už si sa odvážila odvážiť?“ zvykol sa položartom pýtať ujo svojej manželky po Vianociach alebo inom blahobytnejšom období. Mal na to dôvod: jeho mama pre nadváhu dostala cukrovku a následne jej amputovali nohu.
Zvyčajne až po tejto vete teta neochotne vytiahla spod stoličky onen stresujúci prístroj a s povzdychom naň vstúpila. Keď bola ručička pod sedemdesiatkou, široko sa usmiala. Ale to sa stávalo iba zriedkavo.
Videné s odstupom, možno sa obaja stresovali zbytočne. Teta Gabika mala vždy útly pás, veľa bicyklovala a aspoň jeden víkend do mesiaca trávila na horách. Trápilo ju len mierne objemové kolísanie v typicky ženských partiách.
A to sa na základe najnovších výskumov považuje oveľa viac za estetický ako zdravotný problém. A estetika je, ako všetci vieme, rýdzo subjektívna záležitosť. To, samozrejme, neznamená, že by odborníci v 21. storočí spochybňovali riziká spojené s nadváhou.
Práve naopak, čoraz hlbšie prenikajú do zhubných dôsledkov, ktoré prináša. Na druhej strane však čoraz viac zdôrazňujú, že číslice na váhe nie sú všetko a treba si na svojom tele všímať aj ďalšie parametre.
Tuk je normálny
V prvom rade si treba uvedomiť jedno: tuk potrebujeme. Na tanieri aj v tele. Ideálom naozaj nie je pozostávať len zo svalov, kostí a kože. Koniec koncov, ani to nie je možné.
„Každá bunka v nás je tvorená na báze tuku,“ zdôrazňuje nutričná poradkyňa Eva Kuhnová zo Sveta zdravia pre Mladú frontu DNES. „Tuky sú zásobárňou energie a majú rozhodujúci význam pre náš metabolizmus. Tukové tkanivo chráni orgány a pomáha udržiavať správnu termoreguláciu. Podiel telesného tuku má rozhodujúci význam pre náš mozog, srdce i svaly.“
Hana Málková z organizácie Stop obezite (STOB) dodáva, že tuk „slúži napríklad ako mechanická ochrana našich orgánov, tepelná izolácia a ako zásobáreň energie na horšie časy. Tukové tkanivo sa podieľa aj na hormonálnych a imunitných funkciách organizmu. U žien slúži zásobný tuk tiež ako rezerva pre tehotenstvo a dojčenie,“ konštatuje špecialistka na výživu. Inými slovami, fatálne ovplyvňuje hormonálne hladiny.
Samozrejme, platí, že príliš veľa tuku škodí. Pre správne a zdravé fungovanie organizmu je ideálne mať tuku tak akurát. Ale koľko to je? Jednoznačná odpoveď neexistuje. Množstvo tuku kolíše v závislosti od veku, pohlavia, etnického pôvodu alebo na stravovacích a pohybových návykov. Iné množstvo tuku bude mať vzpierač a iné maratónec, iné potrebuje drevorubač a iné zase pokladníčka v supermarkete.
„Rozmedzie ideálneho podielu telesného tuku je individuálne,“ hovorí Eva Kuhnová. Isteže, určitý rámec, ktorý by sme nemali prekročiť, existuje. „Obézny je každý dospelý muž, u ktorého tuk tvorí viac než 25 percent, a každá dospelá žena, u ktorej tuk tvorí viac než 30 percent z celkového telesného zloženia,“ píšu v brožúre Prečo treba liečiť obezitu lekári na čele s Ľubomírou Fábryovou z Ambulancie diabetológie a porúch látkovej premeny a výživy.
Na páse záleží
Ako spoznať, či sme tieto hodnoty neprekročili? Hmotnosť skutočne nie je tým správnym kritériom. Podstatne viac nám napovie populárny BMI, teda index telesnej hmotnosti. Ako väčšina z nás vie, vypočíta sa vydelením telesnej hmotnosti (kg) druhou mocninou telesnej výšky (m2).
„Iba výnimo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.