Lekár Alex Spyropoulos sa zameriava na veľkú otázku ohľadne vážne chorých pacientov na COVID-19: Ak lekári podávajú terapeutické dávky heparínu, zachránia tým životy?
Spyropoulos je odborníkom na krvné zrazeniny v Northwell Health v New Yorku a serveru Business Insider povedal, že je to najdôležitejšia otázka počas jeho doterajšieho pôsobenia v tomto obore.
Ukazuje sa, že respiračné ochorenie COVID-19 postihuje viac ako len pľúca, najmä v závažných prípadoch. Lekári hlásia problémy s obličkami, srdcom a nedávno aj s krvnými zrazeninami vyskytujúcimi sa v rôznych častiach tela.
Pozoruhodne vysoký výskyt zrážania krvi
Na začiatku epidémie lekári v Číne hovorili o následkoch koronavírusu na srdce. Zdá sa, že súviseli s jeho útokom na srdce aj so stresom v boji proti respiračnému ochoreniu.
Lekári teraz zaznamenávajú aj krvné zrazeniny, ktoré sa vyskytujú v pľúcach a telách pacientov na ventilátoroch, povedal Greg Martin, pneumológ a profesor na univerzite Emory.
Zrazeniny môžu spôsobiť zmätok v tele, putovanie a blokovanie žíl, čo vedie k mozgovej mŕtvici, infarktu, problémom s obličkami či pľúcami.
Iné vírusy tiež zvyšujú riziko vzniku zrazenín
Lekári majú tušenie, že vírus tiež môže zohrávať úlohu pri zvyšovaní rizika zrazenín. „Myslíme si, že je to jeden z najdôležitejších problémov u chorých hospitalizovaných pacientov COVID-19,“ povedal Spyropoulos.
Nie je to po prvýkrát. Lekári zaznamenali zvýšené riziko zrážanlivosti u pacientov s H1N1 alebo prasacou chrípkou, ako aj pri prepuknutí SARS v roku 2003. Pri novom koronavíruse sa zdá, že viac zrazenín pochádza z pľúc.
V nedávnej štúdii holandskí vedci skúmali 184 pacientov s COVID-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti. Približne tretina z nich mala komplikácie spojené s zrazeninou, ako sú zrazeniny v pľúcach, zrazeniny v nohách, mozgová príhoda, infarkt alebo iné zrazeniny, ktoré blokujú tok krvi do iných častí tela. Všetci boli na preventívnej liečbe, ktorej cieľom bolo zabrániť zrážaniu krvi v tele.
Podľa Spyropoulosa ide o vyššiu mieru problémov, aká by sa zvyčajne vyskytovala u pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vedci označujú výskyt zrazenín pri COVID-19 za pozoruhodne vysoký a odporúčajú zvyšujúce sa dávky liekov na riedenie krvi.
Vedci teraz zisťujú najlepší spôsob liečby pacientov a posudzujú dve možnosti:
- Heparín, liek na riedenie krvi, ktorý zabraňuje komplikáciám zrážania krvi u pacientov.
- Lieky na rozbíjanie zrazenín, ktoré sa zvyčajne používajú na liečbu mŕtvice.
Komplikácie zrážania krvi u miernejších prípadov
Väčšina diskusií je zatiaľ o tom, ako riešiť komplikácie krvnej zrazeniny u hospitalizovaných pacientov.
Ale podľa Spyropoulosa sú tu ešte ďalšie dve dôležité otázky. Jednou z nich je, či sa vyskytujú komplikácie zrážania krvi v miernejších prípadoch COVID-19, ktoré si nevyžadujú pobyt v nemocnici. To je otázka, ktorá nie je ani zďaleka zodpovedaná.
Druhou otázkou je, či krvné zrazeniny spôsobili problémy potom, čo pacienti opustili nemocnicu, ktoré viedli k náhlym úmrtiam. Spyropoulos povedal, že je znepokojený komplikáciami, ktoré vznikajú po prepustení pacientov.
Z pitevných údajoch z Northwell Health sa zdá, že u 40 percent pacientov s COVID-19, ktorí zomreli po opustení nemocnice, došlo k závažným zdravotným komplikáciám, ako sú masívny infarkt alebo pľúcne zrazeniny.
Koronavírus a COVID - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19