Americká akadémia otorynolaryngológie uviedla, že na identifikáciu možných infekcií Covid-19 by sa mali použiť aj príznaky straty čuchu alebo straty chuti, píše CNN.
Uľahčujú šírenie vírusu
„Najmä strata čuchu, odborne anosmia, bola pozorovaná u pacientov bez ďalších príznakov, u ktorých sa nakoniec zistil koronavírus,“ uvádza sa na webovej stránke akadémie.
Ušní, nosní a krční lekári vo Veľkej Británii v samostatnom vyhlásení tiež oznámili, že anosmia môže byť ďalším príznakom infekcie novým koronavírusom. V lekárskej literatúre je už dlho známe, že náhla strata čuchu môže byť spojená s určitými respiračnými infekciami.
„Predpokladá sa, že u predtým popísaných koronavírusov to predstavuje 10 až 15 percent prípadov. Nie je preto žiadnym prekvapením, že nový vírus spôsobí u infikovaných pacientov stratu čuchu,“ uvádza sa vo vyhlásení lekárov.
„Z Južnej Kórey, Číny a Talianska už existujú dobré dôkazy o tom, že u významného počtu pacientov s dokázanou infekciou COVID-19 sa vyvinula strata čuchu.“
V Nemecku sa uvádza, že anosmiu májú viac ako 2 z 3 potvrdených prípadov. V Južnej Kórei, kde bolo testovanie rozšírenejšie, malo 30 percent pacientov s pozitívnym testom anosmiu ako svoj hlavný príznak v inak miernych prípadoch.
Nedostatok ďalších príznakov v týchto prípadoch môže znamenať, že je nepravdepodobné, že by sa testovali a izolovali, čo znamená, že by mohli prispievať k rýchlemu šíreniu choroby do celého sveta. „Títo pacienti môžu byť niektorými doteraz skrytými nosičmi, ktoré uľahčujú rýchle šírenie ochorenia COVID-19,“ dodali lekári.
Mladí ľudia nemusia mať bežné príznaky
Profesor Kumar pre Sky News povedal, že najmä mladší pacienti môžu mať iba stratu čuchu alebo chuti bez toho, aby sa u nich ukázali častejšie rozpoznávané symptómy koronavírusu ako sú vysoká horúčka a pretrvávajúci kašeľ. „To naznačuje, že tieto vírusy sa ukladajú do nosa,“ uviedol.
Profesori žiadali, aby sa každý, u koho sa prejavia príznaky straty čuchu alebo chuti, izoloval sedem dní, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu choroby.