Podľa novej štúdie publikovanej v časopise Environmental Science and Technology jediné plastové čajové vrecúško dokáže vypustiť do čaju, ktorý pijeme, miliardy mikroplastov. Plastové čajové vrecúška ponorené do šálky takmer vriacej vody (95 stupňov Celzia), uvoľnia okolo 11,6 miliárd mikroplastov a 3,1 miliárd menších nanoplastov.
Toto množstvo je výrazne vyššie ako odhadované množstvo mikroplastických častíc spotrebovaných osobou za celý rok. Podľa prieskumu uverejneného začiatkom tohto roka človek v priemere skonzumuje aspoň 50-tisíc mikročastíc plastov ročne a dýcha ich v podobnom množstve.
Vedci z McGillovej univerzity v Kanade testovali štyri rôzne typy plastových komerčných čajových vrecúšok z obchodov a kaviarní v Montreale, ktoré rozrezali, umyli a potom ponorili do takmer vriacej vody po dobu piatich minút a následne analyzovali elektrónovými mikroskopmi a spektroskopiou.
Väčšina čajových vrecúšok je vyrobených z prírodných vlákien, hoci mnoho značiek, ktoré používajú prírodné vlákna, stále obsahuje plasty na utesnenie vreciek. Niektoré značky prešli od papierových vrecúšok k plastovým a vedci skúmali práve tieto plastové vrecúška.
Mikroplasty sú drobné kúsky plastu, ktoré výskumníci definovali v rozmedzí od 100 nanometrov do 5 milimetrov. Sú vo vzduchu, pôde, riekach a najhlbších oceánoch na svete, ako aj vo vodovodnej a balenej vode, morských plodoch a pive. Po prvýkrát v októbri sa našli aj vo vzorkách ľudskej stolice.
Kanadský tím testoval potenciálnu toxicitu mikročastíc uvoľnených z čajových vrecúšok vystavením bĺch kontaminovanej vode. Častice mali na blchy behaviorálne účinky a vývojové malformácie.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zatiaľ neexistuje dôkaz, že požitie mikroplastov predstavuje pre človeka riziko. Organizácia Spojených národov však uviedla, že je potrebný ďalší výskum, aby bolo možné úplne pochopiť, ako sa plast šíri do životného prostredia a ako funguje jeho cesta ľudským telom.