Je zápal ochranca, alebo sa môže zmeniť aj na zabijaka? O zápaloch, ich funkcii a liečbe sme sa rozprávali s prednostkou Anatomického ústavu Lekárskej fakulty UK Eliškou Kubíkovou.
Je zápal bežnou súčasťou nášho organizmu?
Je to prirodzená reakcia organizmu na rôzne škodlivé látky. Buď sú to vírusy, alebo baktérie, prípadne zložky životného prostredia. Zápal môže vzniknúť napríklad v rane. Síce sa ošetrí, zašije, ale ak niekto pracuje v prašnom prostredí, prach sa do rany dostane a vznikne zápal. Pri ošetrení bolo všetko urobené správne, no rana sa napriek tomu zapálila a zápal sa môže šíriť ďalej.
Ako sa prejavuje zápal?
Po latinsky sa zápal volá inflammatio a má päť príznakov. Sčervenenie, teplota, bolesť, opuch a funkcioléza. Tá znamená, že zápal môže poškodiť alebo znížiť funkciu ktoréhokoľvek orgánu alebo tkaniva.
Hovorí sa, že zápal je súčasne naším nepriateľom aj ochrancom. Ako tomu rozumieť?
Zápalom sa náš organizmus niečomu bráni – začínajú sa tvoriť zápalové markery. Lenže sú pre telo zároveň nebezpečné. Jedným z ukazovateľov zápalového procesu je C-reaktívny proteín (CRP), ktorý sa zvýši, lebo telo sa chráni. Produkcia obranných látok nám však súčasne škodí. Neexistuje, že by do tela niečo vniklo a ono by nezareagovalo. Telo má imunitu, ktorá ho vie brániť a zápal prekonať, prípadne ho prinúti, aby prebehol v latentnej forme. Problém môžu mať iba ľudia so zníženou imunitou, ktorí trpia na autoimunitné ochorenie. Tí majú ťažšie klinické prejavy, pretože nemajú obranné látky.
Mám tomu rozumieť tak, že ak mám chrípku, tá vďaka vysokej teplote odznie? Zápal sa prejavil horúčkou a telo sa ubránilo?
Chrípka kedysi prebiehala úplne inak ako dnes. Viem...
Zostáva vám 85% na dočítanie.