Robí sa zoči-voči dnešným údajom východu a západu Slnka aj vám mierne úzko okolo žalúdka? Hoci som nikdy nebola výrazne meteosenzitívna, dni s prevahou tmy na mňa v posledných rokoch vplývajú trochu klaustrofóbne. Akoby tma vytvárala okolo priestoru akýsi zvon.
Tento pocit v skutočnosti nie je iracionálny. Tma je totiž znakom toho, že svetu – a teda aj človeku – niečo chýba. Z fyzikálneho hľadiska tma vôbec neexistuje, existuje akurát nedostatok či neprítomnosť svetla.
A naše telo na svetle „fičí“ hneď na niekoľko spôsobov. S úbytkom toho denného nám predovšetkým klesá hladina sérotonínu, teda „hormónu šťastia“, v organizme, pričom zároveň dochádza k nadmernej tvorbe melatonínu, teda „hormónu spánku“.
Mimoriadne jasnou rečou hovorí výskum talianskeho psychiatra Francesca Benedettiho. V zariadení, kde pracuje, má polovica izieb okná orientované na sever, druhá na juh.
A ukázalo sa, že pacienti hospitalizovaní smerom na juh majú oveľa lepšie výsledky liečby, kratšie hospitalizácie a lepšie sa dostávajú z depresie než tí, čo majú okná na severnú stranu.
Čo si teda počať s telom a dušou takto na konci októbra, necelé dva mesiace od zimného slnovratu? V prvom rade počúvnite zdanlivo jednoduchú radu: doprajte si svetlo!
Každý piaty
A ideálne to slnečné, hoci ani umelé nie je na zahodenie. Zvlášť, ak ste potenciálnou obeťou syndrómu so skratkou SAD, teda Seasonal Affective Disorder, v preklade sezónnej afektívnej poruchy. Či jednoducho – sezónnej depresie.
K jej typickým prejavom patria strata energie, hypersomnia, teda nadmerná spavosť, zvýšená chuť do jedla až prejedanie sa – najmä túžba po uhľohydrátoch –, nárast hmotnosti, poruchy koncentrácie, pokles libida, podráždenosť, zvýšená senzitivita a nárast medziľudských problémov, predovšetkým v podobe nadmernej citlivosti na odmietanie druhými. Inými slovami – nič, po čom by ktokoľvek túžil.
Podľa informácií psychiatra Jána Praška, ktoré udáva pre časopis Psychiatrie pro praxi, je prevalencia SAD vo všeobecnej populácii medzi štyrmi až deviatimi percentami. Až u pätiny ľudí sa však môžu prejavovať niektoré z jej rysov.
A ak SAD trpia vaši príbuzní, je zvýšená šanca, že sa vyskytne aj u vás. Jej azda najväčšou zradnosťou je fakt, že „ľudia nie vždy rozoznajú, že sa majú horšie, práve v dôsledku menšieho množstva denného svetla“, ako pre HN magazín pred časom skonštatovala psychologička Hana Ševčíková.
„Prevalencia zimného vzorca (sezónnej depresie, pozn. red.) kolíše so zemepisnou šírkou, s vekom a pohlavím. Je vyššia vo vyšších zemepisných šírkach severnej pologule. Ženy predstavujú 60 – 90 percent pacientov so sezónnym vzorcom afektívnej poruchy. Patogenéza SAD nie je známa.
Zostáva vám 85% na dočítanie.