Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) dostal za úlohu do konca roku 2026 v spolupráci s ďalšími americkými a medzinárodnými agentúrami vytvoriť jednotný systém merania času na Mesiaci.
Inou rýchlosťou ako na Zemi
Rozdielna gravitačná sila a prípadne aj ďalšie faktory na Mesiaci a na iných vesmírnych telesách mení priebeh času oproti tomu, ako je vnímaný na Zemi. Zjednotený lunárny čas by okrem iného poskytol ukazovateľ pre kozmické lode a družice, ktoré pre svoje misie vyžadujú extrémnu presnosť.
„Rovnaké hodiny, ktoré máme na Zemi, by sa na Mesiaci pohybovali inou rýchlosťou,“ povedal Reuters Kevin Coggins, vedúci kozmickej komunikácie a navigácie NASA.
Úlohu vytvoriť jednotný časový systém nariadila NASA v memorande šéfka oddelenia Bieleho domu pre vedeckú a technologickú politiku (OSTP) Arati Prabhakarová. V jej správe sa uvádza, že pozemské hodiny by na Mesiaci strácali v priemere 58,7 mikrosekundy za pozemský deň.
Bez jednotného lunárneho času by bolo náročné zabezpečiť prenos dát medzi kozmickými plavidlami a zaistiť synchronizovanú komunikáciu medzi Zemou, lunárnymi satelitmi, základňami a astronautmi.
„Predstavte si, že by celý svet nesynchronizoval čas, nakoľko chaotické by to bolo a aké náročné by boli každodenné aktivity,“ povedal Reuters nemenovaný úradník OSTP.
Ľudia na Mesiaci
Na Zemi je väčšina hodín a časových pásiem založená na koordinovanom svetovom čase (UTC). Tento medzinárodne uznávaný štandard sa opiera o rozsiahlu globálnu sieť atómových hodín umiestnených na rôznych miestach sveta, ktoré vytvárajú priemer, z ktorého sa počíta presný čas.
NASA tento rok v januári uviedla, že v rámci programu Artemis plánuje v septembri 2026 pristáť s astronautmi na Mesiaci. Stalo by sa tak prvýkrát od 70. rokov minulého storočia. Lunárne ambície však majú aj ďalšie krajiny, či už ide o výskumné misie bez posádky, alebo vyslanie človeka.
Do konca dekády chce astronautov na Mesiac vyslať Čína, zatiaľ čo Japonsko sa na začiatku tohto roku stalo piatou krajinou, ktorá vyslala na Mesiac kozmickú loď. India vlani ako prvá krajina pristála s kozmickou loďou v blízkosti nepreskúmaného lunárneho južného pólu a oznámila, že do roku 2040 plánuje vyslať na Mesiac astronauta.
Podľa memoranda bude zavedenie koordinovaného lunárneho času vyžadovať medzinárodné dohody prostredníctvom „existujúcich štandardizačných orgánov“ a medzi 36 štátmi, ktoré podpísali takzvanú dohodu Artemis, iniciatívu USA pre spoluprácu pri prieskume Mesiaca, Marsu a ďalších vesmírnych telies.