Trojica čínskych astronautov dnes na palube lode Šen-čou 17 zamierila k čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung, kde vystrieda doterajšiu posádku. Uviedla to agentúra AP, podľa ktorej je nová trojica astronautov najmladšia, ktorú kedy Peking vyslal do vesmíru.
Raketa Dlhý pochod 2F, ktorá loď nesie, odštartovala z vesmírneho strediska v Ťiou-čchüane na severozápade Číny o 11:14 miestneho času (5:14 SELČ). Trojica účastníkov letu má v priemere 38 rokov.
Nová posádka, ktorá sa vydala na polročnú misiu, bude na čínskej vesmírnej stanici vykonávať experimenty v odbore vesmírnej medicíny, vesmírnych technológií a v ďalších oblastiach. Pomôže tiež inštalovať a udržiavať zariadenia vo vnútri aj mimo vesmírnej stanice, uviedla čínska vesmírna agentúra.
V stredu agentúra oznámila, že plánuje do kozmu vyslať nový teleskop k hlbšiemu prieskumu vesmíru, Teleskop bude umiestnený na čínskej vesmírnej stanici a bude spoločne s ňou obiehať okolo Zeme.
Čínska vesmírna stanica, pozostávajúca z troch modulov, bola dobudovaná koncom minulého roka. Jej životnosť Peking odhaduje na viac ako 15 rokov.
Čína začala stavať vlastnú vesmírnu stanicu po tom, ako nebola prijatá do projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice. Zabránil v tom predovšetkým nesúhlas Spojených štátov, ktorým vadí, že čínsky vesmírny program riadi vojenské krídlo čínskej komunistickej strany.
Čína už tiež začala vyberať astronautov pre budúce vesmírne lety. Kým prví čínski astronauti boli bývalí vojenskí piloti, teraz má čínska vesmírna agentúra záujem o kandidátov s doktorátom z biológie, fyziky, chémie, biomedicínskeho inžinierstva či astronómie.
Prvýkrát sa tiež o zaradenie do programu budú môcť uchádzať kandidáti z Hongkongu a Macaa, píše agentúra Reuters.
Čínska akadémia vesmírnych technológií začiatkom tohto mesiaca uviedla, že Peking je pripravený otvoriť svoju vesmírnu stanicu aj pre zahraničných astronautov. Zatiaľ čo na Medzinárodnej vesmírnej stanici je pracovným jazykom angličtina, na čínskej stanici Tchien-kung sa používa len čínština.
Znalosti čínštiny tak budú pre zahraničných uchádzačov kľúčovým kritériom, podotýka Reuters.
Čína v roku 2003 vyslala do vesmíru vlastnými silami svojho prvého astronauta. Stala sa tak po niekdajšom Sovietskom zväze a USA treťou krajinou, ktorej sa to podarilo. Okrem budovania vlastnej vesmírnej stanice sa Čína sústreďuje aj na prieskum Mesiaca a Marsu.
Ako prvá krajina pristála so svojím roverom na odvrátenej strane Mesiaca. Na povrch červenej planéty dopravila aj svoj robotický rover. Čína chce do roku 2030 vyslať človeka na Mesiac.