V kazašskej stepi dnes pristál modul s dvoma ruskými kozmonautmi a ich americkým kolegom, ktorí sa mali na Zem z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) vrátiť už pred pol rokom.
Američan Frank Rubio pritom vďaka odloženému návratu kvôli poškodeniu kozmickej lode Sojuz prekonal rekord v najdlhšom neprerušenom americkom pobyte vo vesmíre, kde strávil 371 dní, a spolu s ruskými kozmonautmi strávil historicky najdlhší čas na ISS.
Rekord držia Rusi
Trojica popoludní SELČ pristála v náhradnom module Sojuz MS-23 v odľahlej oblasti Kazachstanu, juhovýchodne od mesta Žezkazgan, napísala ruská štátna agentúra TASS. Na miesto sa vydali záchranári, aby kozmonautom pomohli von z plavidla.
Svetový rekord v najdlhšom pobyte vo vesmíre drží ruský kozmonaut Valerij Poljakov, ktorý sa z pobytu na ruskom orbitálnom komplexe Mir vrátil v roku 1995 na Zem po 437 dňoch. Na druhom mieste je tiež Rus Sergej Avdejev, ktorý na Miru pobudol na konci predchádzajúceho tisícročia 379 dní.
Rubio sa o tretie miesto delí s kozmonautmi Sergejom Prokopjevom a Dmitrijom Petelinom. Trojica odštartovala k ISS vlani 21. septembra na palube ruskej lode Sojuz MS-22, s ktorou sa pôvodne mali vrátiť na Zem tento rok v marci. Plán
Expedície 68 ale narušil decembrový únik chladiacej kvapaliny po zásahu lode mikrometeoritom, kvôli ktorému bol modul vyslaný k Zemi bez posádky. K ISS potom na konci februára dorazilo náhradné plavidlo Sojuz MS-23.
Náročný psychologický aspekt
"Nikto si nezaslúži vrátiť sa domov k svojim rodinám viac ako vy," povedal tento týždeň na adresu rekordérov podľa agentúry AP nový veliteľ ISS, Dán Andreas Mogensen.
Toho na orbitálnu stanicu tento rok na konci augusta vyniesla v lodi Crew Dragon raketa Falcon 9, a to spolu s Američankou Jasmin Moghbeliovou, Japoncom Satošim Furukawou a Rusom Konstantinom Borisovom.
Sedemdesiatštyriročný armádny lekár a pilot vrtuľníka Rubio minulý týždeň uviedol, že by s viac ako ročným pobytom vo vesmíre nesúhlasil, keby o ňom vedel od začiatku misie. Psychologický aspekt takej dlhej cesty bol podľa neho náročnejší, ako očakával.
"Po prvý raz objímam svoju ženu a deti a pravdepodobne sa tomu budem plne venovať niekoľko prvých dní," povedal Rubio.
Pre Rubia a 40-ročného technika Petelina to bol prvý let do vesmíru. Osemdesiatštyriročný Prokopjev, technik a pilot, už má za sebou dva dlhšie pobyty na stanici. Od vlaňajšieho štartu trojica urazila 253 miliónov kilometrov a takmer 6000-krát obletela svet.