Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) urobil prvé fascinujúce snímky. Čo vy ako odborník na nich vidíte, čo laik nie?
Prvé snímky získané pomocou JWST sú také úžasné, že aj odborník sa najprv v úžase len díva. Na dovtedy nevídané detaily známych objektov i množstvo nových doteraz nepoznaných.
Samozrejme vedecké snímky sa nespracovávajú očami, ale analyzujú pomocou dômyslených prístrojov. Už na prvých obrázkoch je vidieť obrazy vzdialenej galaxie zobrazené pomocou bližšej galaxie, ktorá slúži ako gravitačná šošovka.
Plne v súlade s Einsteinovou všeobecnou teóriou relativity. Na snímkach vidno aj predtým zakryté oblasti zrodu hviezd v obrovských prachových oblakoch.
Rozdiel v kvalite rovnakých snímok, ktoré urobil Webbov a Hubblov teleskop (HST) je naozaj veľký. V čom je ešte od staršieho ďalekohľadu lepší? Ako vlastne funguje?
JWST sníma žiarenie v infračervenom okne, čiže tepelné žiarenie. Je to iné, ako u existujúceho Hubblovho ďalekohľadu, ktorý bol skonštruovaný na pozorovanie vo viditeľnom a ultrafialovom svetle.
JWST má zrkadlo s priemerom 6,5 metra oproti HST s priemerom 2,4 metra. Zberná plocha nového ďalekohľadu je teda viac ako 7-krát väčšia. V infračervenej oblasti prenikne aj do vnútra rôznych prachových útvarov, ktoré boli pre HST nepriehľadné.
Výhodou JWST je jeho umiestnenie vo vesmíre bez tienenia zemskou atmosférou. Našťastie pre život ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.