Slnečná škvrna s názvom AR3038 narástla na 2,5-násobok veľkosti Zeme – čo znamená, že slnečná škvrna má priemer približne 31 900 kilometrov – od nedele (19. júna) do noci na pondelok (20. júna).
Uvádza to stránka spaceweather.com, ktorá sleduje správy o slnečných erupciách, geomagnetických búrkach a iných kozmických poveternostných udalostiach.
Stredne veľké erupcie
Slnečné škvrny sú tmavé škvrny na povrchu Slnka, kde sa silné magnetické polia, vytvorené tokom elektrických nábojov zo slnečnej plazmy, spájajú a náhle prasknú.
Výsledné uvoľnenie energie spúšťa výbuchy žiarenia nazývané slnečné erupcie a generuje výbušné prúdy slnečného materiálu nazývané výrony koronálnej hmoty.
"Včera bola AR3038 veľká. Dnes je obrovská. Rýchlo rastúca slnečná škvrna zdvojnásobila svoju veľkosť len za 24 hodín," informoval spaceweather.com.
"AR3038 má nestabilné 'beta-gama' magnetické pole, ktoré ukrýva energiu pre slnečné erupcie triedy M, teda stredne veľké, a je priamo otočené k Zemi."
Keď slnečná erupcia zasiahne hornú vrstvu zemskej atmosféry, röntgenové a ultrafialové žiarenie erupcie ionizujú atómy, čo znemožňuje odrážať od nich vysokofrekvenčné rádiové vlny a vytvára takzvaný rádiový výpadok.
Rádiové výpadky sa vyskytujú nad oblasťami na Zemi, ktoré sú osvetlené Slnk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.