StoryEditor

Prvá helikoptéra na Marse prežila mrazivú noc a chystá sa k letu

06.04.2021, 15:45
Autor:
ČTKČTK
Prvý "vrtuľník" na Marse sa chystá na štart. Zatiaľ má za sebou jeden dôležitý krok: bez úhony prečkal prvú mrazivú noc na červenej planéte.

Malá výskumná helikoptéra americkej vesmírnej agentúry NASA menom Ingenuity úspešne prečkala prvú samostatnú noc na Marse po oddelení od roveru Perseverance, ktorý ju vo februári na planétu dopravil.

NASA to oznámila vo svojom pondelkovom vyhlásení, podľa ktorého je to zásadný krok na ceste k prvému mimozemskému motorizovanému letu.

Ingenuity, ktorá pripomína menší dron, sa v sobotu oddelila od roveru, z ktorého do tej doby čerpala všetku energiu.

Teraz sa však už musí spoliehať na vlastné solárne panely k zisku energie, ktorú musí okrem iného zahrievať svoje prístroje pri studených nociach na Marse, kedy môže teplota spadnúť až k mínus 90 stupňom Celzia.

"Teraz sa nám potvrdilo, že má dobrú izoláciu, správne zahrievanie a dostatok energie v batériách na to, aby prežila studené noci, čo je veľkým úspechom nášho tímu," povedala MiMi Aungová, šéfka projektu drobné helikoptéry.

​Tím preto pokračuje v prípravách na prvý let, ku ktorému dôjde najskôr 11. apríla. V najbližších dňoch bude napríklad skúšať funkciu motorov a vrtúľ helikoptéry.

Stroj má veľmi ľahkú konštrukciu vážiacu len 1,8 kilogramu a dve karbónové čepele, ktoré sa točia proti sebe.

Lietanie vo veľmi riedkej atmosfére Marsu je o mnoho náročnejšie ako na Zemi, vrtule tak budú musieť vyvinúť asi 2400 otáčok za minútu, čo je mnohonásobne viac než pozemské helikoptéry.

Ingenuity nenesie žiadne vedecké prístroje, jej úlohou je len vyskúšať možnosti letov na mimozemských telesách pre prípadné využitie v budúcich prieskumných programoch.

NASA už napríklad schválila misiu nazvanú Dragonfly, ktorej cieľom je s použitím lietajúceho stroja preskúmať povrch Titanu, jedného z mesiacov Saturnu. Plánovaná je niekedy v budúcej dekáde.

01 - Modified: 2024-09-09 09:21:02 - Feat.: - Title: VIDEO Animácia ukazuje, ako sa naša planéta zmenila za takmer dve miliardy rokov. Pozri si unikátny tanec kontinentov 02 - Modified: 2024-08-15 14:25:07 - Feat.: - Title: Cesta do „stredu“ Zeme: výskumná loď sa prevŕtala do plášťa našej planéty. Vyhĺbila dieru 1,3 kilometra 03 - Modified: 2024-08-15 11:26:55 - Feat.: - Title: Na Marse sme možno našli dávny život, hlásia vedci. Nález potvrdia až na Zemi 04 - Modified: 2024-07-27 16:43:34 - Feat.: - Title: NASA objavila v našej slnečnej sústave poklad. Pod povrchom Merkúru môžu byť celé kilometre cenných diamantov 05 - Modified: 2024-07-09 10:30:00 - Feat.: - Title: Pre toto by niektorí slovenskí politici mali letieť do vesmíru. Astronauti opísali, čo cítili, keď sa pozreli na našu planétu
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. september 2024 03:34