K najtesnejšiemu stretnutiu Marsu a Zeme dôjde v utorok 6. októbra. Vzdialenosť medzi nimi však bude stále priepastná - vyše 62 miliónov kilometrov, uvádzajú Lidovky.cz.
Dobrý výhľad v jeseni
Rýchlejšia Zem predbehne na svojej dráhe Mars. Na pozemskej oblohe sa to prejaví tak, že Mars od augusta do decembra opíše pred vzdialenými hviezdami kľučku pripomínajúcu zaoblené a sploštené písmeno Z.
V priebehu tejto anabázy - 14. októbra - navyše dospeje do tzv. opozície sa Slnkom. Uvidíme ho teda presne na opačnej strane oblohy ako Slnko. Celý október bude vychádzať súčasne so západom Slnka a bude viditeľný po celú noc.
Pre pozemských pozorovateľov je podstatné, že kvôli blízkemu stretnutiu a opozíciou získajú po celú jeseň na Mars mimoriadne dobrý výhľad.
V prvom rade planéta na oblohe výrazne zjasní a zahrnie nás zhruba trikrát väčším svitom ako najjasnejšia hviezda nočnej oblohy Sirius.
V nenápadnom súhvezdí Rýb tak bude Mars skutočne neprehliadnuteľný a pozornosť upúta aj na svetlej mestskej oblohe.
Až v roku 2035
S klesajúcou vzdialenosťou od Zeme porastie aj uhlový priemer Marsu na nebi. To už nepostrehneme očami, ale v ďalekohľadoch.
Veľkosť Marsovho kotúčika môže značne kolísať a tento rok dosiahne takmer maximum - planéta bude mať na nebi zhruba šesťkrát väčší priemer, než keď je od nás najďalej. Mimochodom, podobne dobrý výhľad na Mars opäť získame až v roku 2035.
Ak budete mať šancu pozrieť sa na planétu väčším ďalekohľadom na niektorej z hvezdární, určite ju nezmeškajte.
Na chvíľu sa budete môcť vžiť do kože astronómov, ktorí Mars skúmali ešte pred medziplanetárnymi sondami, pekne postarom s okom pri okulári. Zistíte, že to nemali jednoduché. Marsov naoranžovelý kotúčik totiž výraznými detailmi neoplýva.
Polárna čiapočka
Najľahšie pozorovateľná bude tzv. polárna čiapočka v podobe svetlého zjasnenia pri okraji planetárneho kotúčika.
Ide o zaľadnenie v okolí južného marsovského geografického pólu, ktoré je analógiou k našim polárnym končinám.
Na rozdiel od tých pozemských však ľadovú pokrývku netvorí len zmrznutá voda, ale aj tuhý oxid uhličitý (tzv. suchý ľad).
Obdobné zaľadnenie by sme našli aj v prípade severného geografického pólu Marsu, ten je však pre tento rok odvrátený od Zeme, a tak ho neuvidíme.
Okrem toho na kotúčiku zrejme rozpoznáte aj niekoľko neostrých tmavších škvŕn, ktoré reprezentujú rôzne typy Marsovho púštneho povrchu.
A to bude všetko... Že je to málo? Ako sa to vezme. Je potrebné si uvedomiť, že hľadíte do diaľky 62 miliónov kilometrov...