Momentálne nie je na obežnej dráhe okolo Zeme, ale je nablízku. A v roku 2020 na ňu na chvíľu vstúpi, predtým ako sa opäť vydá na okružnú cestu okolo Slnka. Počiatočný predpoklad bol, že ide o asteroid. Zdá sa, že objekt s názvom 2020 SO2 dočasne zachytila zemská gravitácia, píše portál Live Science.
Zem už takéto "minimesiace" zachytila a vedci ich v posledných rokoch parkrát zbadali. Je to prirodzená súčasť pohybu našej planéty vesmírom. Niektorí pozorovatelia však teraz tvrdia, že tento minimesiac nemusí byť prirodzený. Mohli ho postaviť ľudia ešte v 60. rokoch.
Časť rakety alebo asteroid?
Problém je v tom, že 2020 SO2 sa nachádza na obežnej dráhe okolo Slnka, ktorá sa tesne zhoduje so zemskou dráhou. Takéto objekty niekedy spadnú do zemskej gravitácie a na malú chvíľu ju obiehajú.
Existuje veľa prírodných asteroidov, ktoré sa správajú týmto spôsobom, a dokonca existujú aj časti rakiet, ktoré ľudia vypustili do vesmíru a majú podobné obežné dráhy.
Analýzou pohybov 2020 SO2 pozorovatelia zistili, že tento objekt by naposledy obiehal okolo Zeme v rokoch 1966 alebo 1967. To by mohlo znamenať, že v rokoch 1966 alebo 1967 bol vypustený na obežnú dráhu, alebo keď sa 2020 SO2 prirodzene priblížil k Zemi.
Možno ide o mesačnú misiu
Rozlišovať tieto dve možnosti je ale zložité. Sam Deen, amatérsky astronóm v Kalifornii, pôvodne tvrdil, že žiaden štart v rokoch 1966 alebo 1967 nezodpovedá správaniu roku 2020 SO2, čo znamená, že kuriózny objekt bol pravdepodobne prirodzeného pôvodu.
Paul Chodas, riaditeľ Centra NASA pre štúdie objektov blízkych Zemi zase uviedol, že sa pravdepodobne jednalo o raketu Surveyor 2, čo je bezpilotná mesačná misia NASA, ktorá sa začala 20. septembra 1966. Dráha objektu je podľa neho taká podobná obežnej dráhe Zeme, že pravdepodobne pochádzala zo Zeme.
Ďalší amatérsky astronóm Tony Dunn vytvoril simuláciu dráhy objektu, ktorá ho v decembri a opäť vo februári dovedie veľmi blízko k Zemi.
Asteroid 2020 SO may get captured by Earth from Oct 2020 - May 2021. Current nominal trajectory shows shows capture through L2, and escape through L1. Highly-chaotic path, so be prepared for lots of revisions as new observations come in. @renerpho @nrco0e https://t.co/h4JaG2rHEd pic.twitter.com/RfUaeLtEWq
— Tony Dunn (@tony873004) September 20, 2020
Je možné, že keď sa 2020 SO2 priblíži, celá záhada sa vyrieši podrobnejšími pozorovaniami. Dovtedy však musíme len hádať, či prichádzajúci minimesiac Zeme je dlho strateným objektom z tejto planéty, alebo vesmírnou skalou na krátkej návšteve.