Duo robotov, ktoré práve letí na asteroide vzdialenom 290 miliónov kilometrov, píše históriu. Roboti po historicky prvých snímkach urobených z povrchu asteroidu Ryuga poslali aj krátke video - sekvenciu pätnástich fotografií. Tie zachytávajú slnečné lúče, ako sa odrážajú od kamenného povrchu, píše Technet.cz.
Rover-1B succeeded in shooting a movie on Ryugu’s surface! The movie has 15 frames captured on September 23, 2018 from 10:34 - 11:48 JST. Enjoy ‘standing’ on the surface of this asteroid! [6/6] pic.twitter.com/57avmjvdVa
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) 27. septembra 2018
Tzv. rovery dostala na asteroid sonda Hajabusa 2, ktorú do kozmu vyslala japonská vesmírna agentúra JAXA. Podarilo sa to po tom, čo sa sonda priblížila k telesu na vzdialenosť cca 50 metrov. Na rozdiel od pojazdných roverov na Marse nemajú bicykle.
Pohybujú sa pomocou primitívnych skokov do vzdialenosti 15 metrov. Vďaka slabej gravitácii asteroidu dopadajú niekoľko minút. Energiu čerpajú zo Slnka a vážia okolo jedného kilogramu.
Vďaka roverom máme najdetailnejšie zábery podobného objektu. To však nie je primárnym cieľom. JAXA dúfa, že vzorky, fotografie a merania (teploty) 900m asteroidu nám pomôžu lepšie pochopiť proces formovania našej slnečnej sústavy a Zeme. Vek asteroidu Ryuga sa odhaduje na štyri miliardy rokov a mohol by údajne obsahovať stopy vody.
Sonda sa drží pri asteroide a obsahuje ešte jeden kontajner s ďalším robotom. Ten by sa mohol na povrch pozrieť počas budúceho roka. Začiatkom jari plánujú Japonci do asteroidu zo sondy streliť a odobrať vzorky pod povrchom. Na Zem by sa mala sonda vrátiť v roku 2020.