Takzvaný "krvavý Mesiac", ktorý svoj názov získal pre svoje červené sfarbenie, bolo možné v rôznych časoch za priaznivého počasia pozorovať v Austrálii, Afrike, Ázii, Európe i Južnej Amerike.
Rekordných 104 minút trvalo toto úplné zatmenie Mesiaca a celá fáza zatmenia takmer štyri hodiny. Tento úkaz je tak najdlhším úplným zatmeniam Mesiaca v tomto storočí. Dlhšie uvidia až naši potomkovia 9. júna 2123.
Aj preto sa oplatilo neísť skoro spať a aspoň na chvíľu sa pozrieť medzi 21:30 a 23:13 na oblohu. Čiastočné zatmenie Mesiaca sa začalo o 20:24, pričom luna sa na oblohe objavila o 20:40. Zatmenie vrcholilo po desiatej hodine večer. Stredom zemského tieňa Mesiac prešiel o 22:22 pri výške 11,3 ° nad obzorom. Čiastočné zatmenie sa skončilo v sobotu 28. júla 19 minút po polnoci.
Ak ste nemali možnosť sledovať oblohu priamo, americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) priniesol celý priebeh zatmenia v tomto videu:
Tak ako je tomu aj pri ďalších nebeských udalostiach, aj v tomto prípade sa záujemcovia mohli vydať do niektorých hvezdární, kde mali k dispozícii pozorovania s výkladom. Týkalo sa to hvezdární v Senci, Hlohovci, Partizánskom, Hurbanove, Žiline, Kysuckom Novom Meste, Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom, Svidníku či v Medzeve.
V niektorých mestách boli aj hromadné pozorovania, napríklad na Bratislavskom hrade, vinohradoch v Pezinku, Novej Cvernovke, Trenčianskom a Čachtickom hrade.
Zatmenie nastáva vtedy, keď sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej roviny. Červené sfarbenie Mesiaca spôsobí tieň, ktorý na neho vrhne Zem.
Jasný Mars
Okrem úplného zatmenia Mesiaca bol na oblohe aj ďalší súbežný unikátny jav, planéta Mars sa ocitla v najvýraznejšej opozícii so Slnkom za posledných pätnásť rokov.
Aj úplne základným hvezdárskym ďalekohľadom bola na Marse, ktorý sa nachádzal 6 ° južne pod Mesiacom, viditeľná polárna čiapočka na severnej pologuli.
Mars sa navyše 31. júla priblíži k Zemi najviac od roku 2003, bude sa preto zdať väčší a jasnejší.
Viac informácii o opozícii Marsu a kde ho dnes na oblohe uvidíte, sa dočítate v tomto článku: