Miliardy hviezd v galaxii Mliečna cesta zahŕňajú jednu, ktorá každý deň ovplyvňuje Zem. Touto hviezdou je samozrejme Slnko. Kým cyklus činnosti Slnka je sledovaný asi dve a pol storočia, používanie vesmírnych teleskopov ponúka nový a jedinečný pohľad na našu najbližšiu hviezdu, píše Space.com.
Solárne a heliospherické observatórium (SOHO) bolo vo vesmíre viac ako 22 rokov. V novej snímke vedci vytiahli spolu 22 snímok Slnka, vytvorených každú jar v priebehu celého slnečného cyklu. Keď je Slnko na svojom najaktívnejšom mieste, silné magnetické polia sa objavujú ako jasné škvrny vo vonkajšej atmosfére Slnka, nazývanej koróna. Čierne slnečné škvrny sa objavujú, keď koncentrácia magnetických polí znižuje teplotu povrchu Slnka počas aktívneho obdobia.
V priebehu magnetických cyklov Slnka sa polarita slnečného magnetického poľa postupne zhoršuje. Táto počiatočná fáza trvá 11 rokov a po ďalších 11 rokoch sa orientácia magnetického poľa vráti na miesto, kde sa začala. Monitorovanie celého 22-ročného cyklu prinieslo významné údaje o interakcii medzi činnosťou Slnka a Zemou, zlepšilo schopnosti predpovedať počasie a podobne, uviedli úradníci ESA.
SOHO odhaľuje mnoho o samotnom Slnku, zachycuje "slnečné lúče", objavuje vlny, ktoré prechádzajú korónou a zhromažďuje detaily o nabitých časticiach, nazývané slnečný vietor.