Rust Belt, po slovensky hrdzavý pás. O máloktorej oblasti Spojených štátov sa v posledných rokoch v súvislosti s prezidentskými voľbami hovorí viac.
Veď tri zo siedmich takzvaných swing states sa nachádzajú práve v ňom – Wisconsin, Michigan a Pensylvánia. Úpadok oceliarskeho priemyslu a ďalších odvetví tento región výrazne premenil. V akom stave sa nachádza teraz? Aj to bude rozhodovať v tohtoročných voľbách.
„Keď som prechádzal tými obrovskými priemyselnými mestami alebo okolo nich – Youngstown, Cleveland, Akron, Toledo, Pontiac, Flint a neskôr South Bend a Gary – moje oči i dušu ubíjala tá fantastická veľkosť a rozmach výroby, spletitosť, ktorá pripomína chaos, ale nemôže ním byť.“
Priemyselná krajina
To nie je fantazmagória reportéra iDNES.cz, ale pasáž zo slávnych Potuliek s Charleym od Johna Steinbecka. Takto to v oblasti južne od Veľkých jazier v roku 1964, keď svoj cestopis vydal, vyzeralo.
Posuňme sa v čase ďalej:
V roku 1995 už Bruce Springsteen opisoval v piesni Youngstown iný obrázok. Tieto oceliarne vyrobili tanky a bomby, vďaka ktorým sme vyhrali druhú svetovú vojnu. A teraz sú namiesto nich ruiny. Od údolia rieky Monongahela cez náleziská železnej rudy v Mesabi až po uhoľné bane Apalačských hôr, všade to je rovnaké, spieva.
Youngstown na severovýchode Ohia je jedným z ukážkových príkladov úpadku Rust Beltu. Ešte v roku 1960 tu žilo 166-tisíc ľudí. Dnes je to menej ako 60-tisíc. Zlomové bolo uzavretie oceliarne Youngstown Sheet and Tube Company v roku 1977. Počas „čierneh...
Zostáva vám 85% na dočítanie.