Daň z finančných transakcií už v EÚ zaviedlo 10 krajín, prečo?
Úlohou dane z finančných transakcií je zvýšiť stabilitu finančných trhov znížením špekulatívneho obchodovania. Ukladaním relatívne malej sadzby dane sa zvyšujú náklady na vysokofrekvenčné obchodovanie predovšetkým s akciami veľkých podnikov. Výnosy z tejto dane zároveň slúžia na financovanie verejných výdavkov a podporu finančnej stability. Daň z finančných transakcií v takomto ponímaní sa nevzťahuje na investície do reálnej ekonomiky.
Ako je braná transakčná daň na Slovensku?
Táto nová daň, ktorá bude aktuálna od apríla 2025, je na Slovensku braná ako súčasť konsolidačných opatrení. To znamená, že nemá za úlohu stabilizovať finančné trhy v takej súvislosti, ako ju zavádzali a zvažovali niektoré štáty. Na Slovensku má daň z finančných transakcií zdaniť platby. Dokonca by bolo možno vhodnejšie ju označiť ako daň z platieb, nie daň z finančných transakcií, pretože s touto daňou má spoločný iba názov a to, že pokiaľ je transakcia predmetom dane z finančných transakcií v inom štáte, je možné si transakčnú daň na Slovensku znížiť o daň zaplatenú v inom štáte.
Koho sa bude týkať?
Dotkne sa približne 700tisíc daňovníkov, podľa dôvodovej správy k návrhu zákona o dani z finančných transakcií. Podľa § 3 zákona číslo 279/2024 sú to podnikatelia – fyzické osoby, ďalej právnické osoby, avšak aplikácia sa rozšírila, keďže zákon bol už dvakrát novelizovaný. Naposledy v prvej polovici februára 2025. Tak, ako je aktuálne vykladaný, by sa už mal vzťahovať na slovenských, ale aj na zahraničných podnikateľov, ak
Zostáva vám 84% na dočítanie.