Schválené konsolidačné opatrenia budú mať veľký vplyv na podnikateľov, či už malých, stredných, alebo veľké korporácie. Zásadnou zmenou je zvýšenie DPH z pôvodných 20 na 23 percent, ktoré sa prejavia vo zvyšovaní cien konečných výstupov.
Okrem toho však treba brať do úvahy zmeny v zdaňovaní príjmu či novozavedenú transakčnú daň. Aj preto sa pochopiteľne naskytá otázka, ktorá z foriem podnikania bude od nadchádzajúceho roka výhodnejšia.
Jednoosobová eseročka vs. živnosť
„Väčšina podnikateľov rozhodujúcich sa medzi živnosťou a eseročkou dosahuje príjmy do 100-tisíc eur ročne. A myslíme si, že najmä zmena sadzieb dane z príjmov právnických osôb spôsobí väčšiu atraktivitu eseročky,“ uviedli pre HN advokáti Martin Vasiľ a Jakub Stašák z kancelárie VASIĽ & partners.
Pri sume 100-tisíc totiž platí pre živnostníkov daň z príjmu 15 percent, pričom spoločnosť s ručením obmedzeným má po novom len 10 percent oproti pôvodným 15 percentám. Následne však eseročka pri vyplatení zisku musí uhradiť daň z dividend, ktorá je sedem percent. A táto matematika podľa advokátov napokon vychádza mierne nepriaznivejšie pre eseročku.
Zostáva vám 81% na dočítanie.