Asi tri štvrtiny tejto pôdy sú v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF) a zvyšné, spravidla lesy, sú najčastejšie v správe Lesov. V legislatíve sa okrem pojmu nezistený vlastník vyskytuje aj pojem neznámy vlastník. Ich význam však nie je v zákone jasne ukotvený. Rozdiel medzi nimi spresňuje množstvo informácií, ktoré o danom pozemku existujú.
„Zatiaľ čo o pozemku neznámeho vlastníka máme aspoň nejakú informáciu, napríklad meno a priezvisko, o pozemku nezisteného vlastníka neexistuje žiadny záznam. To znamená, že štátu sa pri rozsiahlej zisťovacej kampani, ktorej výsledkom bol Register obnovenej evidencie pozemkov, nepodarilo o pozemku nič zistiť,“ uviedol prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Maroš Pavlovič, ktorý sa zameriava na oblasť pozemkového a agrárneho práva.
Kto ich zastupuje
Neznámych a nezistených vlastníkov v pozemkových úpravách najčastejšie zastupuje Slovenský pozemkový fond. „Fond však pri viac ako 330-tisíc hektároch pozemkov neznámych a nezistených vlastníkov spravuje aj viac ako 245-tisíc hektárov vo vlastníctve štátu. Fond má teda priamy vplyv na viac ako 11 percent celého územia,“ spresnil Pavlovič.
Zostáva vám 72% na dočítanie.