V prípade, ak človek nespíše poslednú vôľu, po jeho smrti blízki dedia zo zákona. Dedičov zákon rozdeľuje do štyroch skupín. V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, až potom rodičia či osoby žijúce s poručiteľom minimálne jeden rok pred smrťou v spoločnej domácnosti. Ďalšie skupiny zahŕňajú súrodencov a prarodičov. Poradie skupín je záväzné.
„To znamená, že dediči skupiny nasledujúcej sú povolaní dediť len za predpokladu, že nededia dediči zo skupiny predchádzajúcej,“ dopĺňa Pavol Daubner, partner právnickej firmy Vojčík & Partners. Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiaden dedič, pripadá štátu. V situácii, ak poručiteľ s viacerými deťmi daruje pred smrťou majetok jednému z detí a uzavreli darovaciu zmluvu, majetok už nepatrí do dedičstva a nemôže byť predmetom dedičského konania.
Vlastnoručne i na počítači
Podľa slovenských zákonov sa závet realizuje napríklad formou notárskej zápisnice. Môžete si ho spísať sami vlastnoručne alebo na počítači. Ak vám bude chýbať čo i len jedna informácia, bude neplatný. V prípade dokumentu spísaného na počítači ho musia ešte k tomu podpísať aj dvaja svedkovia. Zákon ich vierohodnosť nerieši. Môžu to byť osoby, ktoré sú spôsobilé na právne úkony, a nemôžu byť nevidiace, nepočujúce, prípadne neovládajúce slovenský jazyk.
Zostáva vám 71% na dočítanie.