Finančná správa pred časom na svojej internetovej stránke zverejnila zoznam daňových subjektov s prideleným hodnotením v rámci indexu daňovej spoľahlivosti. Oznámenie je nástrojom Finančnej správy, ktorým chce podporiť dobrovoľné a včasné plnenie daňových povinností. Má tak pôsobiť motivačne a zároveň ako odmena pre tých, ktorí si plnia povinnosti voči štátu.
Daňová spoľahlivosť sa hodnotí raz za pol roka a týka sa právnických osôb s príjmami z podnikania a fyzických osôb, ktoré majú príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti a zároveň sú registrované na daň z príjmov minimálne dva roky.
Podľa Ľubomíry Murgašovovej, daňovej senior manažérke poradenskej spoločnosti Grant Thornton, na problematickom nastavení indexu sa za rok nič nezmenilo. Sporné naďalej zostáva možné poškodenie dobrého mena firiem pri sporných výsledkoch daňových kontrol.
Na začiatok si vysvetlime, čo Index daňovej spoľahlivosti je a ako je nastavený
Finančná správa pôvodne v máji minulého roka avizovala, že do konca septembra toho roku rozpošle každému daňovníkovi, ktorý je registrovaný pre daň z príjmov a podniká, oznámenie o pridelení indexu daňovej spoľahlivosti. Následne malo byť vyše 600-tisíc hodnotení verejne dostupných na webe Finančnej správy v časti Informačné zoznamy. K tomuto kroku pristúpila Finančná správa s oneskorením 28. apríla 2023, napriek návrhom daňových poradcov odložiť zverejnenie indexu v aktuálnom stave.
Odkedy na Slovensku funguje?
Zostáva vám 77% na dočítanie.