Vlastníte s niekým nehnuteľnosť alebo majetok a chcete sa ho zbaviť? Občiansky zákonník hovorí, že vec môže byť v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve. Rozdiel medzi nimi je ten, že bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi a podielové vlastníctvo vznikne vtedy, ak nehnuteľnosť alebo pozemok vlastnia viaceré osoby.
Dohoda medzi spoluvlastníkmi, či už ide o podielové vlastníctvo alebo bezpodielové vlastníctvo, by mala byť jasná a zrozumiteľná, aby po následnom zápise na kataster (v prípade nehnuteľností) nevznikali ďalšie otázky.
Jasný zápis
„Zmluva by mala mať všetky náležitosti, ktoré vyžaduje katastrálny zákon, zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a Občiansky zákonník,“ vyjadril sa Milan Ficek, advokát z kancelárie Ficek & Partners.
V prípade manželov sa pozeráme na to z viacerých hľadísk. Na katastri podľa Ficeka musí byť jasne napísané, že v liste vlastníctva musia byť zapísaní obaja manželia. Ak tam totižto je zapísaný len jeden z nich, vzniknú nedorozumenia a v prípade rozvodu sa celá vec značne skomplikuje.
Do bezpodielového vlastníctva zaraďujeme ich spoločný dom, pozemok, ale aj obchodný podiel vo firme. Aby jeden z manželov chcel s nimi rôznymi spôsobmi nakladať, musel byť mať súhlas svojej polovičky. Súhlas nepotrebuje vtedy, ak sa majetok už spoločnosti nachádza.
A čo v prípade, ak sa manželia rozhodnú nehnuteľnosť, kde sídli ich firma predať?
Zostáva vám 54% na dočítanie.