Starali ste sa dlhé roky o pozemok pred svojím domom s vedomím, že vám patrí, no na katastri sa ukázalo, že jeho majiteľom nie ste? Odborníci vám poradia, ako postupovať, aby vám tento kúsok zeme pripadol aj na papieri.
Okrem tradičnejších spôsobov získania majetku ako kúpa či dedenie môžete pozemok aj vydržať. Ide o osobitý spôsob nadobúdania (najčastejšie) vlastníckeho práva, pričom subjektom vydržania môže byť tak fyzická, ako i právnická osoba. Podmienky vydržania vlastníckeho práva upravuje Občiansky zákonník. V zmysle jeho viacerých ustanovení platí, že oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe počas troch rokov, v prípade, že ide o hnuteľnosť, a počas 10 rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
Nová právna úprava
„Nemožno však nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb. Zároveň sa do vydržacej lehoty započíta aj lehota, počas ktorej mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca,“ uviedla Barbora Ficek, advokátka spoločnosti Ficek & Partners.
Vydržaním tak nie je možné získať napríklad nehnuteľnosti nachádzajúce sa na území vojenských obvodov, pozemky pod diaľnicami vo vlastníctve diaľničnej spoločnosti či napríklad jaskyne. Dôvodom je, že ide o veci, ktoré podľa zákona môžu byť iba vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb.
V súčasnosti z hmotnoprávneho hľadiska je naďalej pre vydržanie nevyhnutné naplniť základné podmienky v zmysle ustanovenia paragrafu 134 Občianskeho zákonníka, ktorými sú oprávnená dobromyseľná držba, nepretržitá držba minimálne 10 rokov a spôsobilý predmet vydržania.
Zostáva vám 62% na dočítanie.