Nezabudnite sa ešte pred odchodom za prácou presvedčiť o svojich právach, ale aj povinnostiach v inštitúcii štátu, kam odchádzate pracovať. Týka sa to nielen krajín EÚ, ale aj Švajčiarska, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska.
Odporúča to Sociálna poisťovňa a pripomína, že pre zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby platí, že sociálne poistení môžu byť len v jednej krajine EÚ.
Systém poistenia
Obvykle podliehate právnym predpisom tej krajiny, v ktorej reálne vykonávate podnikateľskú činnosť alebo pracujete. Napríklad, ak plánujete vyraziť na zber ovocia do Talianska podliehate, pokiaľ ide o sociálne zabezpečenie, talianskym právnym predpisom. Avšak len v prípade, ak nejde o uplatňovanie tzv. inštitútu vyslania.
Overte si situáciu
Zamestnancom pracujúcim výhradne na území iného štátu únie sociálka preto odporúča, aby si po príchode v tamojšej inštitúcii sociálneho zabezpečenia overili, či ich zahraničný zamestnávateľ prihlásil na sociálne poistenie.
Dajte si potvrdiť doby
Naši občania si zjednodušia situáciu aj vtedy, keď pri odchode zo štátu, v ktorom si zarábali, požiadajú o potvrdenie dôb poistenia v príslušnej inštitúcii sociálneho zabezpečenia ešte v danej krajine, teda pred návratom na Slovensko.
Pomôže im to neskôr pri uplatňovaní si nárokov na jednotlivé dávky zo Sociálnej poisťovne. Vo všeobecnosti totiž platí, že o priznanie dávky zo sociálneho poistenia sa žiada tam, kde ste boli naposledy poistení.
Kompetentné inštitúcie
Inštitúcie členských štátov, v ktorých nájdete potrebné informácie, sú zverejnené aj na internetovej stránke Sociálnej poisťovne a rovnako je zverejnený aj prehľad medzinárodných zmlúv o sociálnom poistení, ktoré má Slovensko uzavreté.
Inštitúcie sociálneho zabezpečenia v krajinách EÚ nájde tu.