Skončili ste vlani s podnikaním, prípadne ste ho prerušili? Aj v tomto prípade musíte svoje príjmy zdaniť. Avšak len vtedy, ak ste zarobili viac než 1 901,67 eura.
Priznanie a tým aj zaplatenie daní si však môžete odložiť minimálne o tri mesiace. Stačí to ohlásiť daňovému úradu.
Keďže väčšina živnostníkov u nás využíva paušálne výdavky, zamerali sme sa na túto situáciu. Uplatňovať si paušál je predsalen oveľa jednoduchšie a lacnejšie, ako viesť účtovníctvo. Pozor však. Pri podávaní daňového priznania za rok 2016 musíte dodržiavať ešte starú úpravu paušálnych výdavkov.
Starý verzus nový paušál
Staré pravidlá paušálu platili do 31. decembra 2016. Na rozdiel od nich počínajúc januárom 2017 platí už nová norma – zvýšilo sa percento paušálu, ako aj maximálna ročná suma výdavkov. Uvedené pozitívne zmeny, ktoré nastali od tohto roku, sa však stanú pre podnikateľov aktuálne až pri podávaní daňového priznania za rok 2017.
Teraz späť k nášmu príkladu. Podľa starej regule si mohol živnostník paušálne výdavky uplatniť vo výške 40 percent z úhrnu príjmov, najviac však do sumy 5 040 eur ročne, prípadne 420 eur mesačne. A to aj za mesiac, v ktorom skončil s biznisom.
Zádrhy pri vypĺňaní formulára
No uplatniť predpísaný paušál v stanovenej výške nie je také jednoduché. Ukážeme si to aj na daňovom priznaní podnikateľky, ktorá zrušila živnostenské oprávnenie.
Problémových miest v priznaní je viac. „Zádrhom môže byť napríklad aj úprava základu dane o neinkasované faktúry, neuhradené faktúry či nespotrebované zásoby," vymenúva daňová poradkyňa Veronika Solíková z poradenskej spoločnosti Účtovná jednotka. Ako zdôrazňuje, pri vypĺňaní tlačiva si treba všímať predtlač a číselné odkazy, ktoré poukazujú na vysvetľujúce poznámky pod čiarou k jednotlivým riadkom daňového priznania.
Viac si o vyplnení daňového priznania prečítate v pondelkových Hospodárskych novinách v prílohe PODNIKANIE.