StoryEditor

Európske voľby v Bruseli: Sviatok i všedný deň

14.06.2004, 00:00
Budova Európskeho parlamentu v týchto dňoch vyzerala tak, ako by sa nechystala na voľby, ale skôr na deň otvorených dverí či na nejakú návštevu cudzokrajných politikov. Na jej sklenenej fasáde visela ohromná oranžová plachta s nakreslenými tvárami ľudí, balónmi a vlajkami, okolo pribudli policajné zátarasy.

Už fakt, že zverejnenie volebných výsledkov zo všetkých 25 členských štátov si uzurpoval Brusel, dával tušiť, že Európsky parlament voľby tentoraz poňal inak ako v minulosti. Kým pred piatimi rokmi sedeli v jeho miestnostiach len otrávení úradníci, tentoraz sem prišiel každý, kto v ňom niečo znamená.
"Chceli sme zdôrazniť význam volieb. Veď v nich po prvýkrát volili aj občania z nových členských štátov, sotva šesť týždňov po rozšírení," povedal pre HN lúčiaci sa predseda Európskeho parlamentu Pat Cox.
Aj keď prítomní činitelia väčšinou nariekali nad nízkou účasťou, nálada nebola pohrebná. Jednotlivé stranícke kluby si postavili na treťom poschodí stánky, v ktorých vítali poslancov, komisárov, politológov či novinárov a spoločne s napätím čakali, aké bude nové zloženie zákonodarného zboru. Ako téma však bokom nezostali ani futbalové majstrovstvá Európy.
Ten, kto do Bruselu neprišiel, bol aspoň k dispozícii prostredníctvom rôznych telemostov, ktoré organizoval úniový televízny kanál Europe by satellite. Predseda dosiaľ najsilnejšej ľudovej frakcie Hans-Gert Pöttering bol doma v Nemecku, predseda socialistov Enrique Baron Crespo v Madride a bývalý člen predsedníctva konventu Alois Peterle - ktorý teraz takisto kandidoval - v Slovinsku.
"Ľudia, ktorí sa krútia okolo únie v roku 2004, majú pocit, že ide o výnimočné obdobie. Nechcú si dať ujsť príležitosť byť pri historickej udalosti," poznamenáva belgický pracovník recepcie Claude. "Pred voľbami tu bol kvôli rekonštrukcii ešte väčší ruch ako inokedy. Vedenie parlamentu by neznieslo, keby všetko nebolo v perfektnom poriadku."
Bruselčania však prežívali obvyklú nedeľu. Obchody boli zavreté, ulice ľudoprázdne. Len pri budovách, ktoré slúžili ako volebné priestory, sa rojili hlúčiky ľudí. Ihneď po splnení si občianskej povinnosti však voliči nasadali do áut a presúvali sa do rozľahlých lesoparkov v okolí metropoly. V tejto krajine je totiž účasť na voľbách povinnosťou a za jej nesplnenie sa dávajú pokuty. Preto ich ľudia berú ako akúsi daň demokracii.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
14. november 2024 04:40