1. Súkromní vlastníci
Navrhovaná reforma o správe lesov by po schválení mala zabezpečiť to, že by štátne lesné územia spravovala už len jedna organizácia. Dotkne sa reforma o lesoch aj neštátnych vlastníkov?
Neštátnym vlastníkom lesa by tak po novom pribudol ďalší správca, s ktorým by si museli doriešiť užívacie vzťahy k lesným pozemkom v prípade, že budú na hospodárenie v danom území platiť ustanovenia lesného zákona.
2. Zásadná zmena
Kedy sa naposledy udiala zásadná legislatívna zmena, ktorá sa významne dotkla neštátnych vlastníkov lesov?
Zásadnú legislatívnu zmenu pocítili súkromní vlastníci lesov naposledy od 1. januára 2020, keď začali platiť novelizované zákony o lesoch a ochrane prírody, ktorými sa uzákonila povinnosť, aby na územiach v národných parkoch boli na prírodné procesy, takzvane bezzásahovo, ponechané minimálne tri štvrtiny tohto územia.
V súčasnom stave predstavujú územia s takzvaným bezzásahom približne 20 percent. Ak sa má naplniť nastavené legislatívne pravidlo pre tri štvrtiny chránených území, musí byť bezzásahových viac ako 50 percent súčasného územia deviatich národných parkov, v ktorých štát nevlastní ani polovicu.
3. Prírode blízky spôsob hospodárenia
Niektorí majitelia neštátnych lesov, ktorých pozemky sa nachádzajú v chránených územiach, musia svoje pozemky buď ponechať ako bezzásahové, alebo na nich môžu hospodáriť prírode blízkym spôsobom. Zabezpečuje im pre toto znevýhodnenie štát nejakú kompenzáciu?
Neštátni majitelia lesov majú povinnosť na zostávajúcom území mimo bezzásahovej zóny hospodáriť prírode blízkym spôsobom. Ten je finančne náročnejší a značne zaťažuje peňaženku vidiečanov.
I napriek tomu im štát v ničom neprispieva a nekompenzuje im ich zvýšené náklady na hospodárenie. Vlastníci neštátnych pozemkov už 17 rokov zažívajú nesplnené sľuby štátu.
4. Plán obnovy
V akom štádiu je dnes plán obnovy a akým spôsobom sú podporovaní súkromní vlastníci lesov?
Prísľuby štátu ohľadne podpory majiteľov lesov nie sú dodnes splnené. Plán obnovy na kompenzácie nefunguje, rovnako ako nefunguje Operačný program Slovensko či Slovenský pozemkový fond. Súkromní obhospodarovatelia dostávajú od štátu len minimálnu podporu na rozvoj vidieka.
To je pre nich ekonomicky neudržateľné. Naproti tomu napríklad v Nemecku dávajú z národných podpôr malým lesným hospodárom finančnú pomoc 100 eur na hektár ako bonus za udržateľnosť, aby sa majitelia o lesy starali. U nás začínajú drobní vlastníci od obhospodarovania lesov upúšťať. Je to najmä pre zlú politiku štátu, ktorá odrádza ľudí od práce vo svojich lesoch.
5. Správa štátnych pozemkov
Aké riešen...
Zostáva vám 85% na dočítanie.