Môže sa zdať, že správne a včas nastoliť otázku výšky platu je nemožné určiť. "Nechcete čakať príliš dlho, ale na druhej strane by ste neradi začali hovoriť o mzde príliš skoro, čím môžete proti sebe popudiť personalistu," hovorí odborníčka na zamestnávanie a koučka Lynn Taylor.
Tu je niekoľko rád, ktorých sa držať, keď sa idete s možným budúcim zamestnávateľom rozprávať o plate.
- Zistite, či spoločnosť vôbec zaujímate
Dávajte si pozor hlavne na dĺžku a kvalitu prvotných mailov, telefonátov a ďalšej komunikácie. Z priebehu týchto rozhovorov môžete určiť, do akej miery majú o vás záujem. Ak máte z takéhoto "predpohovoru" negatívny pocit, s témou platu počkajte.
- Zvážte, ako veľmi ste skúsený
Ak ste v odvetví úplný nováčik, je to ďalší dôvod na to, aby ste sa neunáhlili. V tomto bode vašej kariéry je skromnosť lepším variantom, vzhľadom k tomu, že nemáte skúsenosti.
- Buďte si vedomý, že riskujete
Výška platu je pre väčšinu ľudí zásadná. Nikto ale nechce vyvolať v personalistovi dojem, že je to tá najpodstatnejšia časť ponuky a hlavná motivácia vášho záujmu.
Ak s otázkou peńazí prídete príliš skoro, môžete vysielať o sebe negatívne signály. Ak sa vám pozícia, ktorú vám ponúkajú naozaj páči, a viete že ju vezmete tak či tak, s témou platu počkajte.
- Pripravte sa na vyjednávanie
V hlave by ste mali mať jasno nielen to, akú minimálnu mzdu chcete mať, ale aj to, ako sa k nej dostať.
Existujú rôzne postupy vyjednávania, ktoré môžete použiť. Skúste pôsobiť sebavedome, prípadne ponúknite platové rozpätie. Vyhnite sa frázam typu "myslím si" a podobne.
Ak sa na túto situáciu dopredu pripravíte, bude prebiehať menej nepríjemne a rýchlejšie sa dostanete k takej výške mzdy, akú by ste ideálne chceli mať.
Zdroj: Business Insider