Prepchatá hromadná doprava, davy, meškania, zápchy. To všetko sprevádza dochádzanie za prácou - zo vzdialenejšieho predmestia či iného mesta. Naoko sú to iba “nepríjemnosti”, no z dlhodobého hľadiska môžu zhoršiť vaše zdravie. Ba dokonca sa stať rizikovým faktorom predčasného úmrtia.
Daň, ktorú si dochádzanie vyberá, sa odrazí na našom psychickom a fyzickom zdraví, tvrdí napríklad stránka DNAinfo.com a autorka Nicole Levy. V spolupráci s profesorom na New York University, Richardom Wenerom (ktorý sám do práce dochádza), sa pozrela na dlhodobé dôsledky ranného cestovania. Tu sú tri z nich.
1. Dochádzanie môže zvýšiť hladinu hormónu kortizol
Kortizol je stresový hormón. A Wenerova štúdia dokázala, že tí, čo každý deň dochádzajú z New Jersey na Manhattan, majú vo vzorkách slín vyššiu úroveň kortizolu. Chronický stres a vysoká hladina tohto hormónu pritom zvyšuje hladinu cukru v krvi či nepriaznivo ovplyvňuje reprodukčný systém a trávenie. Okrem toho, môže viesť k mentálnym problémom - dokonca k depresii.
2. Kto dochádza na dlhé trasy, spí menej…
…a okrem toho má vyšší cholesterol a BMI index. V preklade - je tučnejší. Levy sa odvoláva na štúdiu z roku 2009, podľa ktorej každá minúta, ktorú strávite cestou do práce, vás oberá o 0,22 minúty spánku. “Ak dochádzate každý deň hodinu, strácate 26,5 minúty spánku denne a 2,2 hodiny týždenne,” hovorí Levy. A ako je známe, nedostatok spánku vedie k rôznym zdravotným problémom. Zamestnanci, ktorí dlho cestujú do práce, majú tiež vyššiu šancu, že u nich diagnostikujú vysoký cholesterol či spomínané priveľké BMI. “To je čiastočne kvôli tomu, že čas, ktorý strávime v MHD, obetujeme na úkor prípravy domáceho jedla alebo ranného cvičenia,” tvrdí odborníčka. A dodáva, že dlhé cesty do roboty zvyšujú aj krvný tlak.
3. A zhoršujú to prestupy
Prestupy sú stresujúce. A čím ich je viac, tým horšie. Čakanie na metro, potom na autobus… obavy z toho, že jeden spoj nestihnete a zmeškáte do práce, prispievajú k úzkostným stavom. A dlhodobo môžu vyústiť do civilizačných ochorení - cukrovky, srdcovocievnych ochorení či astmy alebo dokonca predčasnej smrti.
Prečítajte si celý článok od Nicele Levy tu.
Zdroj: Businessinsider.com