Ak chcete hypotéku na nehnuteľnosť a nemáte vlastné úspory, môže sa stať, že vám hypotéku neschvália. Stávalo sa to, samozrejme, i doteraz, avšak Opatrenie Národnej banky Slovenska totiž odporúča bankám znižovanie počtu hypoték, pri ktorých klient nemá dostatok vlastných zdrojov. Keďže to nie je nariadenie, ale má odporúčací charakter, stopercentné hypotéky nie sú zakázané, ale banky ho rešpektujú a sprísňujú podmienky. Do konca júna 2015 môže prefinancovanie nad 90 percent získať iba každá štvrtá hypotéka a zďaleka to ešte nie je koniec.
Nečakajte zbytočne
Ak teda usúdite, že dostať hypotéku dajme tomu o rok by už mohol byť pre vás problém, dobre spravíte, ak sa poponáhľate. V prípade, že nemáte dosť úspor, skombinujte hypotéku s iným úverom. Nemusíte pritom siahnuť hneď po prvom spotrebnom úvere, ktorý vám ponúknu - skúste napríklad osloviť tú istú banku, v ktorej beriete hypotéku. „V niektorých bankách môžete získať lepší úrok, ak si v rovnakej banke beriete aj hypotéku,“ hovorí pre HNonline Janka Pracharová, obchodná vedúca pre OVB Allfinanz Slovensko. Možnosťou je tiež medziúver od stavebnej sporiteľne. „Tu však treba počítať s tým, že kým sa medziúver „preklopí“ do úveru, splácate dlhšiu dobu iba úroky a zároveň musíte sporiť, čo celý úver výrazne predražuje. Preto je podstatné získať čo najviac z chýbajúcich peňazí z vlastných úspor,“ vysvetľuje ďalej. Práve to je bezkonkurenčne najlacnejší spôsob, ako sa dostať k vlastnému bývaniu.
Nezabúdajte na vytvorenie úspor
Hypotéka pravdaže neznamená, že do nej treba „liať“ všetky peniaze, ktoré sa vám z výplaty podarí neminúť. Je potrebné vytvárať si rezervy. „Prostredníctvom paralelného sporenia a strednodobého zhodnotenia prostriedkov si klienti vytvárajú finančnú rezervu pre prípad výpadku príjmov alebo iných životných situácií, ktoré ohrozujú splácanie úveru,“ hovorí ďalej Pracharová. Klienti si takto zároveň pripravujú kapitál na mimoriadne splátky úveru alebo jeho celkové skoršie vyplatenie.